Inflace sice klesla, na důvod k veselí je to však málo

Klíčové body

  • Domácí inflace poprvé od června 2021 v meziročním srovnání klesla.
  • Pro další vývoj cen bude důležitá otázka zastropování cen energií.
  • Dnešní kalendář přinese řadu důležitých dat. Čekejme vyšší volatilitu hlavního měnového páru.
Zdroj: Depositphotos

Česká meziroční míra inflace po více než roce klesla. Domácí ceny v srpnu oproti tomu loňskému rostly o 17,2 %, po čtrnácti měsících jsme se však dočkali nižší hodnoty než v předchozím měsíci. Efekt vyšší srovnávací základny hrál roli už v srpnu, v příštích měsících bude dále nabírat na důležitosti.

Srpnová inflace poklesla primárně z důvodu nižších cen pohonných hmot. Cena ropy Brent vykazuje klesající tendenci již třetí měsíc, když se z červnových hodnot okolo 120 dolarů za barel propadla zhruba o čtvrtinu a nyní se pohybuje okolo 90 dolarů. Efekt srovnávací základny a vývoj cen ropy ve zbytku roku mohou postupně tlačit inflaci na nižší hodnoty, zlomový bude však přelom roku.

Vysoké procento firem nemá na příští rok zafixované ceny elektřiny, která v posledních měsících dosahuje astronomických hodnot. Pro vývoj inflace v příštím roce tak bude velmi důležité celoevropské i domácí řešení otázky zastropování cen energií. I přes případné zastropování budou firmy platit násobně vyšší částky než v letošním roce, což bude mít značný vliv na cenotvorbu a rentabilitu firem. Stejně jako v letošním roce, kdy došlo ke skokovému nárůstu cen, dá se i v tom příštím očekávat prudký nárůst.

Koruna na včera zveřejněná data o inflaci reagovala mírným oslabením ve směru 24,60 EURCZK, ve zbytku dne ale ztráty odmazala a posunula se zpět pod 24,55 EURCZK, kde pondělní obchodování otevírala. Do jaké míry za tímto posílením stála ČNB, lze těžko odhadovat. Včerejší dopoledne se však neslo ve světle lepší nálady na trzích, když euro relativně prudce posílilo vůči dolaru a akciové indexy se zelenaly.

Euro v ranních hodinách atakovalo hranici 1,0200 EURUSD a dostalo se na nejsilnější hodnoty za poslední čtyři týdny. Na denním grafu vidíme, že se hlavní měnový pár momentálně obchoduje poblíž horní hranice klesajícího trendového kanálu a 50denního klouzavého průměru, které jsou aktuálními rezistencemi a které budou euru bránit v posunu k vyšším hodnotám.

Ve prospěch dalších zisků pak čistě z technického pohledu hovoří divergence MACD, která byla vytvořena v minulém týdnu. Kombinace nižšího cenového minima spolu s druhým nákupním signálem blíže nulové hranici zakládá na spolehlivý signál obratu trendu. V aktuálním prostředí má samozřejmě fundament hlavní roli, silnější pullback ve směru 1,0500 EURUSD ale nelze vyloučit. Na aktuálních cenových úrovních se však jako rozumnější jeví opětovný vstup do krátké pozice s případným úzkým stoplossem.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Dnes by mělo být obchodování v rámci páru EURUSD opět výživné, jelikož nás čeká celá řada důležitých dat z ekonomiky Německa, eurozóny i USA. U našich západních sousedů jsme již v 8:00 sledovali finální data o srpnové inflaci, jež dle očekávání dosáhla hodnoty 7,9 %. V Německu pak bude dnešní hlavní událostí zářijový ZEW index, který očekává další zhoršení indexu ekonomického sentimentu i aktuálních podmínek. Ve 14:30 nás pak čeká americká inflace, která by měla být posledním důležitým ukazatelem pro rozhodnutí ohledně nastavení úrokových sazeb Fedu na zářijovém zasedání. To je na programu 21. září.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0145 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 108,01 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0088 do 1,0220 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,52 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 24,17 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,45 až 24,60 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 29,98 do 24,36 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView

Newsletter