Inflace v České republice i v USA dále zrychluje

Klíčové body

  • Meziroční růst dosáhl v říjnu v ČR vysokých 5,8 %. Inflace zřejmě dále poroste.
  • Ceny rostly výrazněji, než bylo očekáváno, i v USA. Meziroční růst cen dosáhl 6,2 %.
  • Delší než očekáváné trvání významných proinflačních tlaků vrhá stále více světla na velké centrální banky.
Zdroj: Depositphotos

Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice dosáhl v říjnu vysokých 5,8 %. I přes vysokou naměřenou hodnotu se ale nejedná o překvapení. Proinflační pnutí v České republice je už delší dobu patrné. Na vině jsou jak proinflační tlaky zahraniční i domácí. Ceny rostly i v USA, kde meziroční růst cen dosáhl 6,2 %, což je o čtyři desetiny procentního bodu více, než bylo očekáváno.

Mezi silné globální proinflační tlaky dlouhodobě patří výpadky ve výrobních kapacitách, nedostatky výrobních vstupů, drahá lodní doprava, zdražující energie a další problémy způsobené pandemií a opatření pro boj s ní. Vedle globálních tlaků působí i velmi silné lokální proinflační tlaky. Dle analytických materiálů ČNB se jedná o 40 až 50 procent celkových proinflačních tlaků. Mezi výrazné domácí proinflační tlaky patří nedostatek volné pracovní síly a obecně pnutí na trhu práce. Toto pnutí vedle prvních znaků přehřívání ekonomiky bylo v České republice zřejmé už před pandemií. Při ekonomické obnově v letošním roce se tyto proinflační tlaky začaly znovu naplno projevovat a posouvají meziroční růst cen blízko k hranici šesti procent.

Pomyslný vrchol růstu cen můžeme očekávat na přelomu roku 2021 a 2022, kdy by měl dosáhnout až sedmi procent. Expanzivní fiskální politika, tedy zběsilé utrácení veřejných peněz, jehož jsme svědky, dále tlačí inflaci vzhůru. Svůj díl sehrála také dlouhodobě uvolněná měnová politika, jejíž podmínky ČNB na posledních zasedáních razantně utahuje. Současnou úroveň 2T repo sazby 2,75 % lze považovat za blízkou politicky neutrální hladině, která se v současné situaci pohybuje okolo 3 %. ČNB plánuje dále utahovat podmínky měnové politiky, kdy by 2T repo sazba mohla vzrůst blízko k hodnotě 3,5 %.

Utahování měnové politiky je přirozeně fundamentem pro pevnější korunu. Samotné nastavení měnové politiky k posilování koruny ale nepovede. Mezi výrazná rizika lze zařadit zhoršení globální nálady a ochoty riskovat, což by se projevilo jako nižší zájem o rizikovější měny, jako je koruna, a vedlo by to tak k jejímu oslabení proti hlavním měnovým párům. Z pohledu kurzu koruny bude nutné sledovat i reakci velkých centrálních bank na vysoký růst cen.

Právě v USA byl za říjen naměřen meziroční růst cen 6,2 %. Obchodníci očekávali výsledek okolo 5,8 %. Vyšší než očekávaný meziroční růst spotřebitelských cen tak byl nejvyšším od listopadu roku 1990. A to dle očekávání trhu není všem dnům rostoucí inflace konec. Nepřekvapí, že meziročně nejvíce rostla cena pohonných hmot (59,1 %) a obecně v celé kategorií energetických komodit (30 %). Vlivem nedostatků vstupů a zpoždění dodávek automobilů rostla cena ojetin – meziročně o 26,4 %. Vedle zmíněných kategorií výrazněji rostla cena u nákladů na bydlení a jídla.

Měření říjnových cen zřejmě definitivně potvrzuje domněnku, že se silné inflační tlaky týkají i kategorií, které nesouvisí se znovuotevřením ekonomiky. Nezáviděníhodnou pozici mají nyní zástupci Fedu, kteří zřejmě budou dále pokračovat v rétorice o přechodnosti proinflačních tlaků. Rostoucí inflace nad očekávání vytváří na Fed další tlak v oblasti utažení měnové politiky. V případě navýšení úrokových sazeb můžeme očekávat výrazné posilování dolaru a spláchnutí zisků rizikovějších měn, jako je právě česká koruna, z předchozích měsíců.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1477 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 94,88 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1456 do 1,1528 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,20 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,96 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,13 až 25,27 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,82 až 22,08 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter