Inflace v ČR v únoru zpomalila

AKTUALIZOVÁNO – Inflace v únoru zpomalila. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny v únoru o 0,5 procenta, což je o 0,1 procentního bodu méně než v lednu. Výsledek je v souladu s odhady analytiků. Vývoj ovlivnilo zpomalení meziročního růstu cen alkoholických nápojů, tabáku a bydlení. Oznámil dnes Český statistický úřad. 

Proti lednu spotřebitelské ceny vzrostly o 0,1 procenta. Meziměsíční růst spotřebitelských cen v oddíle rekreace a kultura způsobilo zejména zvýšení cen dovolených s komplexními službami o pět procent. Vzrostly především ceny zeleniny, uzenářského zboží, čokolády a čokoládových výrobků, běžného pečiva a ovoce.

Analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda upozornil na to, že tempo růstu cenové hladiny v tuzemské ekonomice zůstává nadále poměrně výrazně za inflačním cílem České národní banky, takže ta bude udržovat svůj intervenční režim minimálně do prvního kvartálu příštího roku. 

 

Tempo inflace zůstalo v únoru za očekáváním, když mírně zpomalilo na 0,5 procenta. Uvedl to hlavní ekonom skupiny Roklen Lukáš Kovanda.

Zveřejnil(a) Roklen24 dne 9. březen 2016

 

„Cenový růst zůstane i nadále utlumený i přes to, že ceny ropy a komodit se odrazily ode dna. Jejich rychlý růst však nečekáme. Naopak nedávné zprávy ukazují, že by konkurenční boj dodavatelů plynu mohl v ještě do léta přinést další zlevnění této komodity pro domácnosti,“ uvedl Viktor Zeisel z Komerční banky. Dodal, že k výraznějšímu růstu inflace by mělo dojít až v posledním čtvrtletí roku.

Podle analytika společnosti Akcenta Miroslava Nováka nízká inflace Česko jen tak neopustí. „Meziroční růst cen se bude i nadále pohybovat pod jedním procentem a výrazněji nad procento zamíří pravděpodobně až ve druhé polovině letošního roku. Dvouprocentní inflace se pravděpodobně nedočkáme dříve než v roce 2017,“ dodal.

​Na zvyšování meziroční cenové hladiny měly v únoru největší vliv ceny v oddíle alkoholické nápoje a tabák, kde ceny vzrostly o 3,2 procenta. Další v pořadí vlivu byly ceny v oddíle rekreace a kultura zejména v důsledku zvýšení cen dovolených s komplexními službami o 8,3 procenta a dále ceny v oddíle bydlení.  

V návaznosti na dnešní čísla o inflaci česká koruna na páru s eurem lehce posílila. Z ranního pásma 27,04 až 27,045 EURCZK jsme se dostali pod jeho spodní hranici až na 27,38 za euro. Vůči dolaru je koruna slabší na 24,66 USDCZK, což koresponduje s ranní sílou americké měny, jež byla patrná na rovněž i eurodolaru.

Newsletter