Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Inflace v dubnu nečekaně zrychlila růst

AKTUALIZOVÁNO – Tuzemská inflace v dubnu meziměsíčně rostla o 0,6 procenta, když vývoj ovlivnily hlavně vyšší ceny alkoholických nápojů, tabáku, oděvů a obuvi. Meziročně vzrostly spotřebitelské ceny také 0,6 procenta. To je o 0,3 procentního bodu více než v březnu.

Podle hlavního ekonoma skupiny Roklen Lukáše Kovandy dubnová inflace výrazně překonala jak očekávání trhu, tak prognózu České národní banky, která nynější úroveň inflace vítá. ČR se totiž vzdaluje deflačnímu pásmu, do kterého zabředla cenová hladina v řadě zemí Evropské unie, včetně například Slovenska.

Ceny alkoholických nápojů meziměsíčně rostly o 3,3 % a tabákových výrobků o 1,7 %. V oddíle odívání a obuv vzrostly ceny oděvů o 2,9 % a obuvi o 6,3 %. V oddíle doprava se zvýšily, po osm měsíců trvajícím meziměsíčním poklesu, ceny pohonných hmot o 3,3 %.

Meziroční vývoj ovlivnilo zrychlení cenového růstu v oddíle alkoholické nápoje a tabák. V oddíle doprava se zmírnil snižující vliv cen pohonných hmot, které byly v dubnu nižší o 13,9 procenta.

Dubnová meziroční inflace byla o 0,3 procentního bodu vyšší, než očekávala v aktuální prognóze ČNB, uvedl ředitel sekce měnové ČNB Tomáš Holub. Inflace tak byla vyšší než odhady ČNB poprvé od června loňského roku. „Zveřejněná data představují mírně proinflační riziko prognózy ČNB,“ dodal Holub.

Pohonné hmoty budou dle Kovandy dezinflačně působit s postupem letošního roku stále slaběji, ruku v ruce s tím, jak se bude vytrácet efekt jejich meziročního zlevnění. „Pozitivní zprávou v rámci možností“ je z hlediska ČNB také úroveň korigované inflace bez pohonných hmot, která se nachází v tolerančním pásmu inflačního cílování.

Kovanda dodal, že ČNB se tak ani na dalším měnověpolitickém zasedání pravděpodobně neuchýlí k uvedení dodatečných nekonvenčních opatření. Nelze však stále vyloučit, že bankovní radní budou opět diskutovat možnost uvedení záporných negativních sazeb a také posun hladiny závazku na slabší úroveň koruny vůči euru, ačkoli pravděpodobnost tohoto vývoje se po dnešních datech snížil.

Newsletter