Inflace v eurozóně nepolevuje. Zvýší ECB sazby o 50 bodů?

Klíčové body

  • České HDP v prvním kvartálu dosáhlo téměř pětiprocentního růstu.
  • Cenová hladina v eurozóně překonala osmiprocentní růst.
  • ECB by v červenci mohla zvýšit sazby o 50 bazických bodů.
Zdroj: Depositphotos

Květnová inflace v eurozóně překonala osm procent, její jádrová složka se blíží čtyřprocentní hranici. Po nezáživném pondělním obchodování kvůli svátku v USA jsme byli svědky nabitého ekonomického kalendáře. Euro oslabovalo navzdory vyšší než očekávané inflaci v eurozóně, která indikuje přísnější utahování měnové politiky. Koruna se od začátku týdne pohybuje do strany v okolí 24,70 EURCZK.

V ranních hodinách jsme sledovali data ohledně domácího růstu HDP v prvním kvartálu. Česká ekonomika doručila solidní meziroční růst o 4,8 %, což je po předchozích 3,6 % pozitivní zprávou. Mezikvartálně růst také zrychlil o jednu desetinu procentního bodu na aktuálních 0,9 %. To je ve světle obav ohledně recese způsobené prudkým nárůstem úrokových sazeb dobrým signálem pro ČNB, která bude mít na červnovém zasedání volné ruce pro jejich další zvýšení.

Koruna se v posledních dnech nachází v prostředí minimální volatility. Od pondělí jsme sledovali její posun do strany v extrémně úzkém pásmu mezi 24,70 – 24,72 EURCZK. V rámci regionu momentálně vidíme velmi odlišný vývoj v rámci všech tří měn spadajících do této skupiny. Nejlépe se daří polskému zlotému, který posiluje mimo jiné díky úspěšnému jednání mezi Polskem a Evropskou komisí v otázce blokovaných finančních prostředků v rámci fondu obnovy EU. Zlotý vůči euru od 10. května, kdy k tomuto průlomu došlo, posílil o více než dvě procenta. Maďarský forint naopak za stejnou dobu vůči společné evropské měně o čtyři procenta oslabil.

Primárním důvodem výprodeje na forintu je vysoké politické riziko a oznámení nových daní dopadajících na banky, pojišťovny a energetické firmy. Maďarská měna včera znovu oslabila, když tamní centrální banka zvýšila sazby o 50 bazických bodů. Trhy po oslabování forintu z posledních dnů čekaly o 10 bazických bodů razantnější zvýšení. Hlavní úroková sazba se tak momentálně nachází na úrovni 5,9 %. Co se týče centrálních bank regionu střední a východní Evropy, MNB má momentálně sazby nejvýše. Česká národní banka následuje s repo sazbou na úrovni 5,75 %, následuje NBP s 5,25 %.

Hlavní událostí posledního květnového dne bylo zveřejnění prvního odhadu květnové inflace v eurozóně. Ta výrazně překonala tržní odhady, když cenová hladina v zemích platících eurem v meziročním vyjádření rostla tempem 8,1 %. Trhy počítaly s 7,7% růstem. Z dubnových 7,4 % jsme tak sledovali nárůst o 0,7 procentního bodu. Meziměsíčně pak inflace dosáhla 0,8 %, což je další zrychlení vzhledem k dubnovému 0,6% růstu. Jádrová složka inflace taktéž překonala tržní očekávání, když vykázala hodnotu 3,8 %. Tržní konsenzus předpokládal stagnaci na úrovni 3,5 %.

Tyto výsledky naznačují, že červnová prognóza ECB ukáže na výraznější utažení měnověpolitických podmínek. Právě nová prognóza bude dle našeho názoru hrát zásadní roli v rozhodování centrálních bankéřů ohledně zvýšení úrokových sazeb na červencovém zasedání. Komentáře zástupců ECB v posledních týdnech berou 25bodové zvýšení jako základní scénář. Ve hře je ale i dvojité zvýšení, kterému bude po včerejším zveřejnění inflace rozhodně přikládána větší váha. Peněžní trhy momentálně předpokládají, že na horizontu dvou měsíců sazby porostou zhruba o 40 bazických bodů. Vzhledem k dosavadní rétorice ECB a květnové inflaci by nás červencové zvýšení o půl procentního bodu nepřekvapilo.

V posledních týdnech jsme od zástupců ECB slyšeli, že jejich rozhodnutí bude záviset na dalších datech z eurozóny. Je možné, že včerejší data o inflaci budou znamenat příklon spíše k více jestřábímu postoji. Pokud bychom se opravdu dočkali zvýšení o 50 bazických bodů, pak je dle našeho názoru pravděpodobné přecenění tržních odhadů pro další zasedání, na kterých by následně mohlo dojít k dalším dvojnásobným zvýšením, stejně jako se momentálně počítá u Fedu. Tento scénář by rozhodně podpořil euro, které má stále prostor pro další růst tržních sazeb. V následujícím grafu můžeme sledovat, jak v průběhu května narostly tržní sázky ohledně budoucího růstu sazeb ECB k červnu roku 2023. V případě Fedu naopak sledujeme jejich mírný pokles.

Zdroj: Refinitiv
Zdroj: Refinitiv

Po předchozích výprodejích společné evropské měny, kdy se kurz eura s dolarem dostal až do oblasti nejnižších hodnot za posledních dvacet let, se v posledních týdnech karta obrátila. Euro od 12. května vůči dolaru posílilo o více než 3 %, za čímž mimo jiné stojí právě výše ilustrovaný pokles úrokového diferenciálu mezi eurozónou a USA. Včerejší jasně pozitivní signál pro euro ve smyslu vyšší inflace mu ale další zisky nepřinesl. Měnový pár EURUSD prošel mírnou korekcí a dno našel v oblasti 1,0680 EURUSD, kde se nachází rostoucí trendová linie aktuální eurové rally. Ve zbytku týdne pak bude mít osud tohoto páru ve svých rukou druhá strana Atlantiku, kde budeme vyhlížet důležitá data z trhu práce. Páteční statistika nově vytvořených pracovních míst mimo sektor zemědělství bude důležitým indikátorem pro rozhodování Fedu v rámci aktuálního procesu normalizace měnové politiky.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0715 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,99 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0650 do 1,0781 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,72 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,06 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,66 až 24,80 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,91 do 23,22 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter