Dnes v 18:40 vystoupí guvernér Fedu Powell. Střední a delší výnosy US bondů klesají. Dolar v zisku krátce otestoval úroveň 1,0700 za euro. Měny regionu včera oslabily. Koruna se posunula nad 23,85 za euro, dnes mírně sílí pod tuto hranici.

Inflace v hlavní roli: Inverzní výnosová křivka i další nárůst sazeb ČNB

Klíčové body

  • Předpokládáme, že Česká národní banka doručí zvýšení sazeb minimálně o 50 bazických bodů.
  • Guvernér ČNB Rusnok bude argumentovat vyššími sazbami po delší dobu, než jak ukazuje aktuální prognóza.
  • V rámci Evropy nás čekají inflační reporty zemí eurozóny, v USA bude zveřejněn index výdajů na osobní spotřebu.
Zdroj: Deposithotos

Aktuální týden bude oproti tomu minulému mnohem akčnější. Čeká nás zveřejnění klíčových dat na obou stranách Atlantiku. Hlavní roli přitom bude mít inflace. Na domácí půdě pak Česká národní banka rozhodne o sazbách. Z technického pohledu nás čekají poslední dny rebalance portfolií před koncem kvartálu.

Předpokládáme, že Česká národní banka doručí zvýšení sazeb minimálně o 50 bazických bodů. Argumentace bude založena na nadále trvající situaci výrazných a široce rozprostřených inflačních tlaků. Rizikem je podle nás možné zvýšení až o 75 bodů, k čemuž nás navedlo hned několik hlasů z bankovní rady. Ty před začátkem mediální karantény preferovaly kanál úrokových sazeb jakožto cestu boje s nad očekávání silnější inflaci, což otevřelo prostor pro překonání 5% hranice hlavní úrokové sazby. Vedle toho očekáváme i debatu o intervencích na posílení koruny.

Co se týče dalšího postupu, centrální banka bude patrně opatrnější, a to zejména s ohledem na dopady války na Ukrajině, které mají povahu nabídkového stagflačního šoku. Novou prognózu bude mít rada k dispozici až v květnu. To bude klíčové z hlediska inflačních tlaků a jejich vlivu na dlouhodobá inflační očekávání a také s ohledem na vyčíslení dopadů války na Ukrajině.

Předpokládáme, že guvernér Rusnok bude už teď v březnu argumentovat vyššími sazbami po delší dobu, než jak ukazuje aktuální prognóza. Opatrná rétorika by mohla být rizikem pro korunu, na kterou v posledních dvou týdnech působilo zlepšení tržní nálady, a poté změna výhledu tržních sazeb. Ty na horizontu tří měsíců zaceňují navýšení úroků ČNB o bezmála jeden procentní bod. Případné nepotvrzení tohoto výhledu ze strany centrální banky by mohlo stát za korekcí sazeb, a tedy i potenciálním oslabením koruny oproti současnému spotu.

V rámci Evropy nás v průběhu týdne čekají inflační reporty zemí eurozóny. Vrcholem pak bude páteční zveřejnění březnové inflace eurozóny. Tržní konsensus pracuje s meziročním nárůstem na 6,5 %, u jádrové inflace pak nad 3 %. Jakékoliv pozitivní překvapení je rizikem dalšího růstu evropských tržních sazeb. Už v minulém týdnu eurové peněžní trhy opět zacenily výhled zvýšení sazeb ECB v letošním roce o půl procentního bodu.

Inflace bude zveřejněna i v USA, a to ve formě indexu výdajů na osobní spotřebu. Tržní konsensus jádrového indexu dosahuje meziročního nárůstu na 5,5 %. Inflační detaily pak v pátek dokreslí i data z amerického trhu práce za březen. U těch je očekáván další pokles míry nezaměstnanosti a růst mezd.

Tržní výhled sazeb amerického Fedu v letošním roce pracuje s nárůstem do pásma 2,25-2,5 %. Pro květnové a červnové zasedání pravděpodobnostně převažuje hike po 50 bodech, což se minulý týden projevilo na pokračujícím výprodeji amerických dluhopisů. K němu mohla rovněž přispět rebalance portfolií před koncem kvartálu. Ta podle odhadů banky JPMorgan dosáhla objemu až 230 miliard dolarů, které penzijní a státní fondy přesouvaly z dluhopisů do akcií. Banka proto věří, že bude-li nárůst amerických výnosů pokračovat, mohlo by to pro akcie po ukončení procesu rebalance představovat riziko možného poklesu.

Dnes ráno jsme svědky pokračujícího dluhopisového výprodeje napříč světovými trhy. Německá výnosová křivka je v záporu pouze u ročních a dvouletých instrumentů. U americké pozorujeme další zplošťování. Rozdíl výnosu amerického třicetiletého a pětiletého dluhopisu se poprvé od roku 2006 překlopil do inverze. Následuje tak sazby OIS stejného spreadu, který už si pokles do záporu odbyly v předchozích týdnech. V inverzi je i spread desetileté a dvouleté OIS sazby. U nominálů jsme se pak dostali pod 20 bazických bodů.

An devizových trzích pozorujeme silnější dolar rozšiřující zisky pod hranici 1,0945 za euro. Rizikem dalšího zpevnění zelených bankovek je zhoršení geopolitické situace, případně i pokračující nárůst amerických nominálních i reálných tržních sazeb. Z hlediska zacenění výhledu sazeb Fed však předpokládáme, že velká část nadcházejícího úrokového cyklu je již v kurzu zaceněna. Silnější dolar proto euru je pak rizikem slabších měn regionu. U nich dnes ráno pozorujeme mírné výprodejní tlaky, které korunu dostaly zpět nad 24,60 za euro.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,0948 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,21 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0914 do 1,1063 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,60 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,47 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,51 až 24,77 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,20 do 22,68 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter