Meziroční růst spotřebitelských cen byl v prosinci 2020 o sedm desetin procentního bodu nižší, než předpovídala podzimní prognóza České národní banky. Ta počítala s prosincovou inflací na úrovni hranice horního tolerančního pásma, tedy meziročně 3 %, zatímco data ukázala 2,3 %. Oproti listopadu jsme pozorovali meziroční zpomalení celkové inflace i té jádrové, byť v jejím případě šlo pouze o mírný posun z 3,7 % na 3,6 %. Průměrná inflace za celý rok 2020 pak činila 3,2 %.
Podzimní prognóza České národní banky počítala s poklesem inflace na konci loňského roku do horní poloviny tolerančního pásma cíle. Prognóza dále počítala s protiinflačními tlaky poptávkových dopadů druhé vlny pandemie viru COVID-19 v podmínkách utlumené ekonomické aktivity v tuzemsku i v zahraničí. Meziroční růst spotřebitelských cen však byl v prosinci roku 2020 o sedm desetin procentního bodu nižší. Za významným rozdílem mezi prognózou a skutečností stojí dominantní vývoj cen potravin, jejichž dynamika poklesla výrazněji ve srovnání s prognózou. Meziroční dynamika cen potravin byla v prosinci 2020 nejnižší od ledna 2019 a vysvětluje tak téměř v plném rozsahu prosincové zpomalení inflace.
K záporné odchylce dále přispěla jádrová inflace, která ve srovnání s listopadem 2020 mírně poklesla. Pomalejší růst ve srovnání s prognózou zaznamenaly také regulované ceny, a to především v souvislosti s vývojem cen elektrické energie. Listopadová prognóza ČNB v oblasti vývoje cen pohonných hmot se zcela naplnila. Průměrná inflace za celý rok 2020 činila 3,2 %, což je zároveň nejvyšší hodnota od roku 2012, kdy dosahovala 3,3 %. Zvýšené nákladové inflační tlaky nás dle současné prognózy budou provázet minimálně začátkem roku 2021. Růst domácích nákladů bude brzdit chladnoucí trh práce a zpomalení růstu mezd. Tento trend bude však krátkodobě vyvažovat s druhou vlnou pandemie spojené oslabení kurzu koruny.
Prognóza ČNB předpokládá pokračování poklesu inflace v tomto roce, a to především v návaznosti na odeznění vysokého nárůstu tržních cen z počátku loňského roku. Pokles inflace bude dále podpořen obnoveným posilováním kurzu české koruny.
Od České národní banky lze v současné chvíli očekávat úrokovou stabilitu, klid a dočasně levné peníze. Zvyšování úrokových sazeb není na pořadu dne. Jejich případný posun výše připadá v úvahu až v době, kdy se česká ekonomika oklepe z následků pandemie, což vzhledem k probíhajícímu lockdownu číslo tři, který má negativní vliv na ekonomickou situaci, pravděpodobně nebude brzy. Ekonomická situace vedle obnoveného posilování koruny a negativní odchylky jádrové inflace od listopadové prognózy, včetně jejího výhledu zpomalování, značí, že se zvyšováním úrokových sazeb bude bankovní rada vyčkávat.
Reakce koruny na data byla velmi mírná. Po zveřejnění inflačních čísel se kurz posunul k hranici 26,20 za euro. Poté však nabral směr posilování, přičemž došlo i na krátké proražení úrovně 26,15 za euro, která dříve zafungovala jako support. Pro nejbližší dny bude platit, že hlavním faktorem ovlivňujícím domácí měnu bude především tržní nálada. Na konci minulého a na začátku aktuálního týdne sebral koruně vítr z plachet posilující dolar. Z krátkodobého hlediska nelze pokračující tlaky na silnější americkou měnu zcela vyloučit, z toho delšího ale předpokládáme, že by se dolar měl dostat opět do výprodeje, z čehož by koruna profitovala.
Stále očekáváme, že by letošní rok měl být rokem silnější koruny. Předpokladem je nejen globálně slabší dolar, ale především celková ekonomická obnova vycházející z proočkovanosti ekonomik, a tedy i jejich opětovného otevření. Na domácí půdě bude klíčové, aby se nezvedla silná vlna odporu proti očkování, která by ve výsledku mohla vést k dalším vlnám pandemie a na ně navazující uzavírky.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2147 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,40 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2116 do 1,2217 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,16 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 26,10 až 26,25 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,42 až 21,66 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.