Inflace zvolnila. Z pohledu ČNB nic nového

Spotřebitelské ceny vzrostly v listopadu meziročně o 2,6 procenta (trh čekal 2,7 procenta). To je o 0,3 procentního bodu méně než v říjnu. Důvodem je hlavně zpomalení meziročního cenového růstu v oddíle potraviny a nealkoholické nápoje, kdy u řady potravin došlo buď ke zpomalení jejich cenového růstu, nebo k přechodu v pokles z říjnového růstu. Oznámil to dnes Český statistický úřad. Proti říjnu se ceny zvýšily o 0,1 procenta v souladu s očekáváním. Toto zvýšení ovlivnil zejména růst cen v oddíle doprava.

„Mírnější růst cen z meziročního pohledu byl tak očekáván a byl způsoben zejména vyšší srovnávací základnou z listopadu minulého roku, kdy začaly rychleji růst zejména ceny potravin,“ okomentoval dnešní data hlavní ekonom banky ING Jakub Seidler. „V příštím měsíci uvedený efekt ještě dále zesílí a inflace tak dále zpomalí. Za celý letošní rok dosáhne celková inflace 2,5 %, což je o necelé 2 pb více než v roce 2016 (0,7 %).  I přes vyšší srovnávací základu by měla v příštím roce setrvat nad 2% cílem ČNB,“ předpovídá ekonom.

 

Z pohledu ČNB dnešní data nepřinesla v podstatě nic nového. „Z titulu příznivé ekonomické aktivity bude ČNB měnovou politiku dále zpřísňovat a dle našeho názoru přistoupí k dalšímu zvýšení sazeb buď v prosinci, nebo začátkem února,“ je přesvědčen Seidler. „Preference bankovní rady pro konkrétní načasování není zcela jasné. Pro únorové jednání hraje nová prognóza spojená s lepší komunikací a obecně neochota zvyšovat sazby v prosinci, kdy je trh ovlivňován efektem konce roku. Zastánci prosincového růstu sazeb pak budou argumentovat tím, že k růstu sazeb v únoru patrně dojde tak či tak a není tak zapotřebí čekat na další data a s růstem sazeb vyčkávat. Důležité však je, že sazby dle našeho názoru v horizontu příštích dvou měsíců opět vzrostou,“ dodal.

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus Lukáš Kovanda se přiklání spíše ke scénáři zvýšení sazeb až během příštího roku. „Inflace v listopadu rostla v souladu s prognózou České národní banky. Vzhledem k tomu, že nijak nepřekvapila, lze očekávat, že na nadcházejícím, předvánočním měnověpolitickém zasedání ČNB převáží hlasy pro zachování klíčových úrokových sazeb na stávající úrovni. O tom ostatně svědčí i to, že koruna v reakci na zveřejnění dat za listopadovou inflaci mírně oslabila,“ vysvětlil ekonom.

Ceny čerstvého másla byly vyšší o 33,3 % (v říjnu o 50,7 %), mléka o 6,9 % (v říjnu o 11,4 %), sýrů o 6,9 % (v říjnu o 12,7 %), ovoce o 3,8 % (v říjnu o 8,2 %), nealkoholických nápojů o 0,3 % (v říjnu o 4,3 %). Ceny zeleniny přešly z cenového růstu o 10,4 % v říjnu v pokles o 2,3 % v listopadu. V oddíle odívání a obuv se zmírnil pokles cen oděvů na −1,6 % (−1,9 % v říjnu) a podobně v oddíle pošty a telekomunikace zpomalil pokles cen telefonických a telefaxových služeb na −0,6 % (−1,8 % v říjnu). V oddíle stravování a ubytování ceny stravovacích služeb zmírnily růst na 6,7 % ze 7,2 % v říjnu.

Na meziroční zvyšování cenové hladiny měly v listopadu opět největší vliv (i přes jeho oslabení) ceny v oddílepotraviny a nealkoholické nápoje. Ceny pekárenských výrobků a obilovin vzrostly o 6,3 %, masa o 4,8 %, vajec o 60,0 %, jogurtů o 13,7 %. Druhé v pořadí vlivu byly ceny v oddíle bydlení, kde se zvýšily ceny čistého nájemného o 3,0 %, vodného o 1,2 %, stočného o 0,4 %, elektřiny o 0,3 %. Vliv na zvýšení cenové hladiny měly též ceny v oddíle doprava vlivem vyšších cen pohonných hmot o 3,7 % a ceny v oddíle stravování a ubytování (nárůst o 6,1 %).

Newsletter