Inflační očekávání významně vzrostla. Může za to šéf Fedu?

Klíčové body

  • Inflační očekávání amerických domácností významně vzrostla.
  • Americké sazby by se měly dostat minimálně na 5 %.
  • Koruna oslabila zpět nad 23,30 za euro.
_DSC0347 flickr photo by Federalreserve shared with no copyright restrictions using Creative Commons Public Domain Mark (PDM)

Ze všech amerických ekonomických ukazatelů zveřejněných v pátek si největší pozornost vydobyla jedna z dílčích součástí michiganského indexu spotřebitelů. Inflace očekávaná respondenty se zvedla z 3,6 % zaznamenaných před měsícem na 4,6 %. Bondy i akcie okamžitě zareagovaly poklesem, dolar znatelně posílil. Ke konci pátečního obchodování se ztráty akcií vynulovaly, posílení dolaru a oslabení bondů nikoli.

Proč taková přesvědčivá reakce na poměrně málo sledované číslo? Důvod je jednoduchý. Poslední půlrok se stal kontinuálním mediálním defilé politiků, představitelů Fedu, vládních ekonomů tvrdících, jak intenzivně se pracuje na snižování inflace, vše za účelem přesvědčit spotřebitele a jiné ekonomické subjekty, že jejich úsilí přinese ovoce. Páteční očekávaná inflace ukázala, že se jim tato kampaň zatím moc nedaří. Spotřebitel jejich slovům očividně nevěří.

Že Jerome Powell nebude žádné centrálně bankovní eso, bylo jasno záhy poté, co byl uveden do funkce Donaldem Trumpem v roce 2018. Začal totiž, z důvodu přehřáté ekonomiky, zvedat úrokové sazby a dost tvrdě narazil. Donald Trump, kterému se tímto krokem rozkolísaly akciové trhy, jejichž síla se stala indikátorem úspěchu jeho prezidentského mandátu, se velmi hlasitě dožadoval snížení úroků, a dokonce se proti liteře zákona pokusil Powella zbavit, což se mu samozřejmě nepodařilo. Sebevědomý předseda Fedu, vědom si své neodvolatelnosti, by hlasitě bránil politiku a z prezidentových útoků by si nic nedělal. Jerome Powell se však zmohl na několik korektních nesouhlasných frází, ze kterých byla cítit nejistota. Tato nálepka mu zůstala a ovlivňuje negativně důvěru v centrální banku.

Na druhou stranu musíme rovněž přiznat, že spotřebitelská inflační očekávání jsou tradičně citlivá na jisté faktory, navíc roční horizont je obvykle volatilnější. Velký podíl na pozorovaném růstu bude mít i ropa, konkrétně WTI, která je za poslední měsíc dražší o 15 dolarů za barel. Stalo se tak v situaci, kdy Spojené státy potřebují doplnit své ropné zásoby. Na změny cen komodit, zvlášť energetických v čele s ropou, jsou americké domácnosti citlivé. Stejně jako na ceny potravin.

Powellova nejistota nese neblahé ovoce v době nejméně vhodné. Očekávaná inflace ve výši 4,6 % znamená úrokovou sazbu minimálně ve výši 5 % po dobu delší, než trhy zaceňují ve výnosové křivce. Páteční reakce trhů je proto naprosto logická: vyšší úrokové sazby, silnější dolar a silnější riziková aktiva.  Česká koruna, kterou počítáme mezi risk-on aktiva, částečně oslabila vůči euru v sympatii k posilujícímu dolaru, nicméně nachází se stále velmi blízko svých historicky nejsilnějších hodnot. Rozporuplná dynamika mezi silným dolarem a risk-on naladěním by se zde měla projevit ve zvýšené volatilitě.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0987 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 101,59 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0988 do 1,1124 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,32 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,22 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,26 až 23,40 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 20,99 do 21,35 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME

Newsletter