Posttraumatická stresová porucha (PTSD), jinak také reakce na závažný stres nebo traumatická neuróza, vzniká jako reakce na traumatickou událost. Postižený opakovaně prožívá událost v myšlenkách, snech a fantaziích a vyhýbá se místům a situacím, ve kterých k události došlo. Otřesnou událost může prožít pacient sám nebo jeho blízký člověk, eventuálně může být přítomen pouze jako svědek. Toliko hovoří definice z wikipedie. Autoři mají samozřejmě na mysli navrátivší se vojáky z krutých válečných bojů či oběti fyzického násilí. Mluvit o PTSD v jiné souvislosti je poněkud troufalé, přesto se tohoto rouhačství dopustím.
Když přemýšlím, jak bych popsal, co prožívali majitelé akciových a fixed income portfolií v minulých dvanácti měsících, nenapadá mne lepší přirovnání než chaos, nejistota a zmar. Ve spoustě případů se investiční ztráty pohybovaly v řádech desítek procent. Úder navíc přišel z naprosto neočekávaného směru. Úrokové sazby, jejichž existenci spousta investorů ani nevnímala, z ničeho nic rozvířily vody investičního světa a jejich pravidelné zvyšování centrálními bankami působilo jako nekonečná dělostřelecká baráž. Obávám se, že tato epizoda zanechala v myslích profesionálních i amatérských investorů nesmazatelné šrámy.
Americká centrální banka minulý týden na svém zasedání přistoupila k něčemu, co nazvala „hawkish pause“. Nezvedla úrokové sazby, ale dala najevo, že je připravena ve zvyšování pokračovat, pokud se objeví další inflační tlaky. Trh si vyložil jejich „akci“ mnohem pozitivněji. Akciové indexy zareagovaly růstem. Faktem je, že přes přísnou rétoriku Fed ke zvýšení nepřikročil, a dá se očekávat, že k dalšímu růstu v dohledné době nedojde. Dělostřelecká palba utichla.
Všechno vypadá dobře, až na to, že se u nás, všech zainteresovaných, podobně jako u navrátilců z války, začne projevovat forma finančního PTSD. Jak se píše v definici, začneme opakovaně prožívat situaci v myšlenkách, začneme se vyhýbat situacím a místům, které nám způsobily největší ztráty. Budeme velmi citliví na jakékoliv sebemenší projevy inflace, která chaos způsobila. Toto platí nejenom pro nás investory, ale zejména pro „policymakery“ ve vládách a centrálních bankách, pro které to musela být minimálně stejně traumatizující záležitost. Znamená to, že poklesu úrokových sazeb a návratu k předkovidovému normálu bude bránit, kromě jiného, naše psychologie.
Naše rizikové aktivum, koruna, se po celý týden pohyboval kolem hranice 23,80 za euro, jejíž proražení směrem nahoru nebo odražení směrem dolů určí další vývoj. Dnes ráno vidíme, že se kurzu podařilo zpevnit. Mějme však na paměti, že dnešní obchodní den nebude „úplný“ vinou bankovních prázdnin ve Spojených státech.
VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN
Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0936 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 102,32 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0911 do 1,1020 EURUSD.**
Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 23,77 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 21,74 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 23,70 ž 23,88 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,60 do 21,82 USDCZK.**
**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.
Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, ECB, Fed, ČNB, TradingView, CME