INNCoin: Nová virtuální měna krytá zlatem s ambicí poškádlit centrální banky

Po fenoménu virtuální měny bitcoin vstoupila na trh další revoluční novinka, snažící se najít si na měnových trzích své místo pod sluncem. „Nezávislá mince“ nebo-li INNCoin je nová virtuální měna, která je navázaná na obdobu bitcoinu a zároveň je plně krytá zlatem.

Revoluce sázící na stabilitu zlata

Nejnovější virtuální kandidát na novou měnu v kombinaci s tradičním uchovatelem hodnoty – zlatem – sází na současné prostředí nedůvěry v centrální autority, rebelské choutky a touhu po zisku.  Nezávislá mince INNCoin byla představena tento měsíc při konferenci FreedomFest v Las Vegas. V oběhu má být do července 2015 10 milionů kusů a celá série je krytá 100 gramy zlata, uloženého u vydavatele této měny – společnosti Anthem Vault. INNCoin má mimojiné ulehčit vlastnictví, úschovu  a převod drahého kovu při obchodních transakcích.

Virtuální měna – milovaná i nenáviděná

Virtuální měna bitcoin – výmysl, který nesložíte jako bankovku ani necinká jako mince – je na trhu jako nová forma peněz od roku 2009. Otec bitcoinu, vystupující pod pseudonymem Satoshi Nakamoto, svým nápadem nabídl alternativu oficiálně respektovaným měnám, bez vlivu centrálních bank. Jeho myšlenka zahrnuje i princip kontroly vydávání nových kusů této měny (celkem by prý nemělo být vydáno více než 21 milionů bitcoinů, přičemž ke konci roku 2013 bylo v oběhu více než 11 milionů bitcoinů) a ochranu proti tomu, aby uživatel utrácel dokola pouze jednu a tu samou jednotku této měny. Vývoj ceny bitcoinu připomíná místy jízdu na horské dráze – z ceny 13 dolarů v lednu 2013 postupně vyeskalovala poblíž hranice 1200 dolarů, následně klesla zpět pod 600 dolarů. Od začátku letošního června se volatilita snížila a aktuálně se bitcoin drží okolo hodnoty 600 dolarů.

Bitcoin jako měnu si postupně oblíbilo více společností a institucí a přijímají ji stejně jako staré dobré peníze.

Příznivci tvrdí, že růst dolarové ceny bitcoinu značí narůstající důvěru v digitální měnu, jiní ji vnímají pouze jako přechod k efektivnější virtuální ekonomice. Kritici vidí pouze bublinu. A všichni mohou mít pravdu. „Jde o experimentální měnu a její uživatelé by měli brát v potaz vysoké riziko, které s sebou toto prostředí nese,“ upozornil Patrick Murck, zakládající člen nadace Bitcoin Foundation.

Evropským regulátorům jsou virtuální měny trnem v oku a Komise již bankám zakázala tyto měny využívat, dokud nebudou nastavena příslušná pravidla. Čínská centrální banka zakázala finančním institucím transakce ve virtuálních měnách již v loňském roce.

Zvýšená pozornost regulátorů v případě virtuálních měn má za cíl zabránit zneužití a manipulaci s těmito měnami. Evropská unie již držitele bitcoinu upozornila, že jsou vystaveni vysokému riziku podvodu a krádeže.

To potvrzuje případ bitcoinové burzy Mt. Gox v Tokyu, která kvůli hackerům přišla o 850 000 bitcoinů a letos tak byla nucena vyhlásit bankrot.  

Sňatek z rozumu?

Oproti virtuálním měnám má zlato naopak punc tradice a image držitele hodnoty, se stabilní kupní silou. Vývoj ceny je také daleko stabilnější než tržní cena bitcoinu nebo obdobných virtuálních měn. Nezávislá mince INNCoin může vyvolávat skepsi, některým ale přijde toto spojení velmi přirozené.

Zlato supluje garanci hodnoty, kterou v současnosti nesou světové měny, bitcoin naopak představuje nový prostředek jednoduché směny bez zbytečných transakčních nákladů, účasti bank nebo potíží navázaných na platební karty. Zlaté krytí tak může pomoci vyzdvihnout přednosti virtuální měny a zároveň rozptýlit skepsi, která se rozšířila mezi investory – podle posledního průzkumu agentury Bloomberg si 55 % respondentů myslí, že virtuální měna bitcoin se obchoduje na neudržitelné hodnotě blížící se bublině.

Newsletter