Insider trading v americké centrální bance

Zdroj: Depositphotos

Americký Fed se ocitl pod novou palbou kritiky. Na vině však není měnová politika, nýbrž kauza týkající se jejich zřízenců. V posledních měsících vyšlo na povrch, že dvojice prezidentů regionálních bank nekale obchodovala s cennými papíry. Aféra donutila Fed ke zpřísnění pravidel týkajících se osobního investování vysoce postavených členů banky. Aféru ihned využili kritici Fedu ke zpochybnění vůdčí osobnosti Jeromeho Powella, čímž zhoršili jeho vyhlídky na opětovnou nominaci. 

Jak zbohatnout na intervencích

Nová pravidla Fed ustanovil po aféře z minulého měsíce, kdy se ukázalo, že prezidenti dallaského a bostonského Fedu, Robert Kaplan a Eric Rosengreen, minulý rok provedli několik nákupů, které se zdály být alespoň z části motivované rozhodnutími Fedu. Řada z nich se ve svém časování shodovala s tržními intervencemi, které měly zamezit panice na finančních trzích způsobenou pandemií. Kaplan minulý rok nakoupil akcie společností Chevron či Delta Air Lines, které z těchto intervencí podstatně těžily, v hodnotě více než milion dolarů. Rosengren pak zase nakupoval tzv. „Real Estate Investment Trusts“, které obchodovaly s podobnými dluhopisy, které tehdy Fed začal nakupovat, aby na nich stlačil výnos směrem dolů.

Nová pravidla

Aby se takovým obchodům v budoucnu předešlo, zavedla centrální banka nová omezení na obchodování na finančních trzích. Pravidla omezují obchodování s cennými papíry 12 prezidentů regionálních bank, sedmi guvernérů sedících na Washingtonské radě Fedu a řadě dalších členů vyšší garnitury, kteří se účastní jednání komise stanovující výši úrokových sazeb.

Kvůli omezením nebudou tito činitelé moci obchodovat s jednotlivými akciemi či dluhopisy. Ve svém portfoliu budou moci držet pouze širší investiční nástroje, jakými jsou podílové fondy. Další novinkou je i nutnost „předschválení“ a „předoznámení“ nákupů. Nově budou činitelé muset nákupy oznámit alespoň 45 dní dopředu a držet své investice po dobu alespoň jednoho roku. To by mělo zamezit možnosti toho, že fondy nakoupí ještě před veřejným oznámením o změně měnové politiky. Představitelé Fedu navíc vůbec nebudou moci obchodovat v období „zvýšeného napětí na finančních trzích“. Celkově by regulace měly zamezit jakémukoliv pochybnému obchodování. 

Jsou dostatečně tvrdé?

Regulace, kterými se zaměstnanci Fedu budou muset řídit, jsou relativně přísné. Dle Normana Eisena, bývalého hlavního právního poradce v oblasti etiky Obamovy administrativy, nové limity překračují hranice, kterými se musí řídit činitelé dalších vládních agentur. „Bude ale záviset hlavně na jejich implementaci a na tom, jak se budou dodržovat,“ dodává.

Na druhou stranu, regulace nejsou tak přísné, jak by teoreticky mohly být. Fed například nestanovil činitelům povinnost uložit svá aktiva do svěřeneckých fondů. Důvodem prý bylo, že by v takovém případě nebylo možné vynucovat některé z dalších požadavků.

Proč se trading vůbec řeší?

Využití svých pozic coby veřejných činitelů je problematické samo o sobě z etických důvodů. Jedná se o podobný problém jako v případě insider tradingu. Za normálních okolností by se nad kauzou pravděpodobně mávlo rukou. Nyní se ale hodí radikálně levicovým demokratům, kteří se snaží o nahrazení Jeromeho Powella ve vedení Fedu, a řeší se tak v souvislosti s šancemi Powella na opětovné potvrzení coby lídra americké centrální banky.

Powell, který je registrovaným republikánem, se již před nějakou dobou ocitl pod palbou radikální části demokratické strany. Ti mu zazlívají nedostatečně tvrdou regulační politiku vůči velkým bankám. Radikální křídlo vedené massachusettskou senátorkou Elizabeth Warren se snaží prezidenta Bidena přesvědčit, aby místo Powella nominoval někoho s razantnějším postojem vůči bankám. Poslední aféra jim nabila pomyslné náboje. Dle Warren kauza dokládá, že ve Fedu existuje „kultura korupce“ a Powell selhal jako vůdce. Je navíc nutné zahájit formální vyšetřování SEC (Komise pro cenné papíry).

Powellova pozice v ohrožení?

I přes aféru se nezdá, že by byla Powellova šance na opětovnou nominaci a následné potvrzení Senátem vážně ohrožena. Online sázková kancelář PredictIt dává jeho opětovnému potvrzení americkým senátem 76% pravděpodobnost. To je sice podstatný pokles ze zářijových 90 %, i tak ale zůstává jasným favoritem. Druhá v pořadí, Lael Brainard, má podle kanceláře pouze 18% šanci na získání pozice.

Taková změna ve vedení by navíc určitě nepřinesla odklon od současné politiky levných peněz. Brainard je totiž ještě větší „holubicí“ než Powell. Již několikrát se vážně ohradila proti návrhům svých „jestřábích“ kolegů, kteří chtěli začít navyšovat sazby kvůli strachu z rostoucí inflace. Insider trading Fedu tak pravděpodobně zůstane pikantérií spíše než něčím, co podstatně ovlivní vývoj politiky americké centrální banky.

 

Newsletter