Instrument FOREXCOM:EURCZK

Pro zobrazení jiných měnových párů prosím přepište měny v horní části grafu.

Články z rubriky Devizové trhy

Načítat příspěvky po

Japonský jen v ohrožení. Dolar vyčkává na data

Březen lze shrnout jako měsíc plný překvapení a mnoha zajímavých pohybů na trhu, na rozdíl od předchozího února a ledna, kdy trh šel do strany a nevýrazné pohyby a data o perzistentní inflaci z USA a eurozóny oddalovaly sázky na snižování sazeb. Předpokládáme, že duben naváže na volatilitu a trh potvrdí dlouhodobější trend na jednotlivých měnových párech.

Německo je pomalé. Obrat v nedohlednu

Vývoj německé ekonomiky minimálně v první polovině letošního roku bude nevýrazný. Růst míry investic bude i vinou špatné nálady investorů pomalý. Celé situaci nepomáhá ani nedostatek pracovní síly, který funguje jako úzké hrdlo tamní ekonomiky a brzdí řadu projektů. Obnova tažená exportem je minimálně v dalších měsících nepravděpodobná kvůli slabšímu výkonu globální ekonomiky včetně Číny.

Dobré ráno s nejslabším kurzem japonského jenu od roku 1990!

Kurz japonského jenu se dnes poprvé za 34 let dostal na 151,97 za dolar, a překonal tak hranici 151,95 USDJPY, na které Bank of Japan v říjnu 2022 intervenovala. Rétorika zaznívající z japonského ministerstva financí a z centrální banky je čím díl razantnější. Možnost zásahu na devizovém trhu je ve hře.

Šachista tradingovým mistrem světa. Jak dobyl finanční svět?

Ján Smoleň je vysokoškolský profesor finančního managementu a zkušený obchodník. Tento bývalý špičkový šachista a pokerový hráč se v posledních letech zaměřil na pole tradingu a díky kombinaci svých analytických znalostí a hráčské mentality se i v tomto oboru dostal mezi světovou špičku. Již třikrát se mu povedlo stát se mistrem ve světových tradingových soutěžích.

Trh se sladil s Fedem. Rovnovážnou sazbu ale vidí stále výš

Americká výnosová křivka si prošla na delším konci mírným napřímením. S ohledem na kondici největší ekonomiky světa nepředpokládáme, že si výnosy nejdelších splatností v nejbližší době projdou výraznějším poklesem. Desetiletá splatnost by se měla pohybovat v pásmu 4-4,5 %. Jednou z klíčových otázek do dalších týdnů bude, zda se dočkáme dalšího růstu časové prémie, která se dostala zpět zhruba na úrovni 0 %.

Pokud obchodujete akcie a neznáte zkratku JHEQX, je třeba to napravit

Pokud obchodujete akcie na americké burze a zatím jste se nesetkali se zkratkou JHEQX, je třeba tento nedostatek napravit. Jedná se o tzv. JPMorgan hedged equity fund neboli zajištěný akciový fond spravovaný firmou JPMorgan.

Fed, vyšší neutrál a trh

Fed na březnovém zasedání zvýšil odhad dlouhodobé neutrální sazby z 2,5 % na 2,6 %. Celkové rozpětí odhadů v rámci dot plot grafu zůstalo oproti prosinci beze změny na 2,4-3,8 %. Změnila se však centrální tendence, což je celkové rozpětí odhadů očištěné o tři nejnižší a tři nejvyšší. Dostali jsme se tak na 2,5-3,1 %. Neutrální sazba je sazba, která ekonomiku neochlazuje, ani nepodporuje. Měla by odpovídat ekonomice na úrovni potenciálu za stavu cenové stability.

Vyšší sazby trh nezastavily. Výhled Fedu podpořil nová maxima

Americká centrální banka ponechala dle očekávání sazby beze změny. Spolu s tím představila...

Bank of Japan zvýšila sazby. ČNB je sníží, Fed udrží stabilní

Bank of Japan zvýšila sazby o 10 bazických bodů do pásma 0-0,1 %. Trh tento krok očekával, japonská měna neposílila. Naopak oslabila nad 150 USDJPY. Dnes zasedá ČNB a Fed. U nás očekáváme snížení sazeb, v Americe stabilitu.

Trhy se připravují na bouřlivý týden

Aktuální týden se nese ve znamení zasedání centrálních bank. Australská centrální banka ponechala sazby beze změny. Japonská je poprvé od roku 2007 zvýšila. Pohled většiny se však ubírá k Fedu, od něhož čekáme stabilitu sazeb, potvrzení závislosti na datech a výhled zhruba tří kol snižování úroků v letošním roce. Dále bude zasedat Bank of England, Bank of Canada, Swiss National Bank a pro Česko důležitá ČNB.

Fed, tančící blázni a politika za zavřenými dveřmi

Finanční trhy se v době největších problémů a existenční hrozby navracejí ke kořenům bankovnictví, kterými jsou osobní, a ne zrovna férově algoritmické přístupy. Situace připomíná partii, kde na jedné straně stojí Fed, na druhé vystresované private capital firmy a hrací plochou se za veselého smíchu a radosti prohánějí hráči, kteří vsadili na burzovní indexy, technologické firmy a bitcoin.

„Zelená“ měnová politika a příprava na další krizi

Evropská centrální banka tento týden představila revizi rámce měnové politiky. Ta potvrdila dosavadní nastavení, navíc přinesla opatření, která budou v budoucnu sloužit především v období dalších krizí. Součástí aktualizovaného nastavení bude i „zelená“ měnová politika.

Toyota zvýší mzdy nejvíce za 25 let. Japonský jen by mohl posílit

Japonský jen se nyní obchoduje nad hranicí 147 jenů za americký dolar. Už téměř rok trvající pozvolné oslabování jenu by mohlo během dalších měsíců najít konce. Japonský jen výrazně oslaboval v prostředí, kdy většina světových centrálních bank reagovala na růst inflace zvyšováním úrokových sazeb.

Americká inflace odolává. Agresivní snižování úroků nečekejme

Americká centrální banka bude příští týden jednat o sazbách. Šance, že je udrží na momentálních maximech, jasně převažují. Trhy očekávají tento rok tři nebo čtyři snížení. Z našeho pohledu se inflace začíná pohybovat do strany s mírnými výkyvy. Zůstává nad cílem, čímž se tlak na centrální banku zvyšuje. Jerome Powell z našeho pohledu potvrdí scénář, kdy nebude riskovat a se snížením úroků počká na příznivější data.

Česká inflace je nejnižší od prosince 2018

Meziroční inflace se v únoru dostala na 2 %. Inflační cíl byl dosažen. Přestože se tak může zdát, rozhodně není dobojováno. Inflace by se mohla letos pohybovat v rozmezí 2-3 %, nicméně stále v tolerančním pásmu, kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům.

Na trhu je nový druh bubliny

To, čeho jsme svědky na Nvidii a co jsme zažili před dvěma lety na akciích GameStop a AMC, je nový druh bubliny.  Její nafouknutí trvá týdny, vyfouknutí měsíce až roky.

Snížení evropských úrokových sazeb čekejme v červnu

Evropská centrální banka nepřekvapila. Úroky ponechala beze změny, revize výhledu ukázala slabší růst a inflaci. Guvernérka Lagardeová naznačila, že první snížení sazeb můžeme čekat v červnu. ECB si bude chtít počkat na data, především na ta z trhu práce.

Polský zlotý těží z jestřábí centrální banky

Přestože polská centrální banka začala na podzim uvolňovat monetární podmínky, po dvou zasedáních s tím skončila. Stabilní sazby drží banka už od listopadu a včera tuto stabilitu znovu potvrdila. Polská banka neopouští jestřábí postoj, a dokud budou proinflační rizika převládat, zvrat nelze očekávat.

Konsolidace eura pokračuje. Dolar mírně oslabil

Obchodní aktivita v sektoru služeb v USA v únoru pokračovala v expanzi, i když mírnějším tempem než v lednu. Americký index ISM klesl u 53,4 na 52,6 za únor, kdy očekáváno bylo 53. Dolar v reakci na to oslabil. Většina majors, tedy hlavní měnové páry, které jsou v páru s dolarem, v londýnské seanci lehce konsolidovala, případně posilovala.

Jestřábí guvernér ČNB. Co si pod tím představit?

Guvernér České národní banky Aleš Michl v nedávném rozhovoru přišel s přesvědčením, že bankovní rada zůstane jestřábí. Co si pod tímto máme představit?

Newsletter