Dolar mírně sílí v dolarovém indexu i proti procyklickým měnám. Proti euru se obchoduje na úrovni 1,1900 EURUSD. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje nad 25,50 za euro.

Intel pevný v kramflecích. Růst tržeb posilují odkupy

Americký výrobce především čipů pro počítače Intel ve třetím čtvrtletí roku zvýšil tržby o 8 procent na 14,55 miliardy dolarů a zisk dokonce o 12 procent na 66 centů na akcii. Předčila tak odhady analytiků dle konsensu Reuters 65 centů a 14,45 miliardy dolarů a akcie odpovídají růstem. Intel jim ve čtvrtletí pomohl zpětnými odkupy v celkovém objemu 4,2 miliardy dolarů.

Intel uvedl, že k nalezení pevné půdy pod nohama pomohl zejména růst objednávek u osobních počítačů, kde tržby meziročně vzrostly o 9 procent. Firma dodala přes sto milionů mikroprocesorů. Tržby u datacenter vzrostly meziročně o 16 procent.

„Dosáhli jsme rekordních tržeb a silného zisku,“ shrnul lakonicky šéf firmy Brian Krzanich. „Výsledky nám přinášejí důvěru v naši strategii,“ dodal.

Pro další kvartál Intel očekává tržby v rozmezí 14,2 až 15,2 miliardy dolarů. To je na průměru nad očekáváním analytiků, dle konsensu Reuters aktuálně 14,48 miliardy dolarů.

O méně jak procento meziročně nicméně vzrostla hrubá marže firmy na aktuálních 65 procent. Původním výhledem pro 4Q přitom je 64 procent „plus minus nějako to procento“.

Intel je největším výrobcem čipů na světě, firma dodává většinu čipů pro osobní počítače a serverové systémy. Firmu nicméně provází odliv zákazníků ke smartphonům a tabletům, kde Intel silný není.

Firmě se za poslední rok daří z pohledu tržního vývoje, akcie jsou výše o 37 procent.

Newsletter