Investice v období hurikánů

Červen bývá měsícem, kdy v karibské oblasti, Mexickém zálivu a v jihovýchodních státech USA začíná sezóna hurikánů. Tento fakt se dotýká naprosto všech v rámci daných oblastí, od domácností, podniků, vlády, pojišťoven, až po dodavatele materiálů a energetické společnosti. Vzhledem k tomu, že období uragánů povětšinou trvá až do října, může se v závislosti na síle a intenzitě bouří projevit i na finančních trzích.

Stejně jako se připravují lidé v pravděpodobně postižených oblastech, připravují se i sami investoři. V souvislosti se sezónou hurikánů již byla vytvořena spousta studií ohledně toho, jaká specifika na trzích se během této doby objevují. Na základě těchto informací pak server CNBC připravil výčet sektorů a instrumentů, u kterých sezóna bouří pravděpodobně podpoří jejich aktuální výkonnost.

Energetický sektor, potřebné spotřební zboží a ropa

Akcie energetických a spotřebitelských společností patří obyčejně mezi ty, které během období uragánů posilují. Na tuto oblast se zaměřila studie analytické společnosti Kensho. Ta sledovala vývoj dvou burzovně obchodovatelných fondů – XLP, který sleduje vývoj titulů vybraných firem poskytujících potřebné spotřební zboží, a XLE, zaměřující se na akcie energetických společností.

Ukázalo se, že jakmile udeřil první hurikán, oba sledované segmenty rostly během prvních pěti dní bouře v 64 % celého času. Průměrné výnosy za jeden týden dosáhly v případě XLP 0,39 % a u XLE 0,46 %, přičemž tato čísla vznikla z dat sebraných od roku 1999.

Ropný sektor v tomto směru zůstává konzistentní. Uvažujeme-li třetí kategorii hurikánů, což jsou tzv. „významné“, kam spadá i uragán Katrina, studie společnosti Kensho ukazuje, že jak energetika, tak i ropa má tendenci růst. Burzovně obchodovatelný fond OIH zaměřený na ropné společnosti vzrostl během týdne po hurikánu v průměru o 3,34 %.

Zlato a opce

Pokud dáváte přednost jiným instrumentům, než jsou akcie, v úvahu připadá zlato či opce. Na vývoj ceny zlata během sezóny hurikánů se zaměřil Ed Sollbach, bývalý kvantový analytik společnosti Desjardins Securities. Ten ve své studii ukázal, že zlato je při jakékoliv katastrofě absolutním vítězem. Průměrný výnos během měsíce po události se vyšplhal na 3,4 %, zatímco v případě hurikánu Katrina to bylo ještě více. Během prvních pěti dní vzrostla cena žlutého kovu o 2,1 % a po 21 dnech to už bylo 6,3 %.

Pro ty obchodníky, kteří chtějí zůstat vůči trhu v neutrální pozici, připadají v úvahu opce. Evan Hewitt, profesor z Macalester College v Minnesotě, ukázal, že opce navázané na akcie pojišťoven jsou ideálním „hurikánovým“ instrumentem. V jejich případě se obchodování soustředí na zvýšenou volatilitu, která přichází souběžně se zprávami o probíhajících bouřích.

Dle Hewitta jsou v rámci spekulace na pokles či růst ceny akcií nejlepší kombinace nákupních a prodejních opcí (např. long straddle, long strangle, atd.). „Každá z těchto strategií je úspěšná, jelikož ponechává dostatečně velký prostor pro pohyb podkladového instrumentu oběma směry,“ píše profesor ve své studii. Ideálními podkladem mohou být akcie společností jako AIG, Berkshire, Chubb, Travelers and CNA.

Celý trh vs. individuální akcie

Všeobecně platí, že ne každá akcie se během sezóny hurikánů chová jako zbytek trhu. Na základě mnoha analýz bylo zjištěno, že celý trh se během bouří drží svého aktuálního trendu. „Výkonnost trhů je během období uragánů nerovná s tím, jak akcie reagují především na globální události. Na ty regionální katastrofy je už jejich odpověď minimální až nulová,“ řekl pro CNBC Sam Stovall z S&P Capital IQ.

Například v případě hurikánu Katrina, který se Spojenými státy prohnal v srpnu 2005, si akciový index S&P 500 prošel nejprve osmidenní rally, kterou si připsal 3 %. Po 38 dnech už však byl o 2,4 % níže. Jinak řečeno, jedna z nejnákladnějších katastrof USA byla z hlediska výkonnosti celkového trhu poměrně nezajímavou.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Fin a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter