Investiční sázky podle Buffetta: Atraktivní dividenda, trvalý růst byznysu

Miliardář a věhlasný investor Warren Buffett, jehož impérium Bershire Hathaway přesahuje tržní kapitalizací 200 miliard dolarů, je proslulý strategií pečlivého výběru podhodnocených firem vůči jejich potenciálu a následnou dlouhodobou investicí do nich. Zároveň investuje pouze tam, kde dokáže sektoru a podnikání firmy porozumět. „Chceme pouze takové firmy, jejichž podnikání je jasné, stejně jako jejich dlouhodobá strategie, jejichž management je kvalitní, a do nichž lze zároveň v danou chvíli investovat za velmi atraktivní cenu,“ shrnuje sám Buffett svůj investiční přístup pro The Street.

To jsou důvody, proč je Warren Buffett vysoce respektován a následován řadou jiných investorů po celém světě. Jaké jsou Buffetovy investice s nejvyšším dividendovým výnosem? Jaké jsou jeho investiční sázky na dlouhodobý růst podnikání jeho investičních terčů? Ať už investorovi zaměřenému dividendově, nebo na dlouhodobou důvěru v růst své investice, napoví pohled na Buffettovo portfolio.

Kam pro atraktivní dividendu…

Jeho králem z pohledu dividendového výnosu jsou akcie telekomunikační firmy Verizon Communications. Výnos dosahuje 4,4 % (ke konci prvního letošního čtvrtletí) a Buffett ovládá přes 11 milionů akcií v hodnotě přes „jen“ 520 milionů dolarů. U titulu lze sázet na růst tržeb a marží i čistého zisku, druhou stranou mince je vyšší riziko z pohledu zadlužení. Vedle telekomunikací v Buffettově portfoliu nechybí rozsáhlejší IT sázka v podobě 13miliardové investice do IBM.

Dividendovou dvojkou Buffettova portfolia je potravinářská skupina Kraft Foods s výnosem 3,64 procenta. Investor drží akcie firmy za 10,8 miliardy dolarů. Potravinářské investice doplňuje 4,5 miliardy dolarů, vsazených jako důvěra v celosvětově vedoucí maloobchodní řetezec Wall-Mart. Z pohledu takřka shodného 3,63% dividendového výnosu Krafty doprovází farmaceutická investice 3,9 milionu akcií za celkových 204 milionů dolarů do Sanofi.

S 3,5 % dividendového výnosu následuje investice v rozsahu 780 milionů dolarů do ropné skupiny ConocoPhillips. Kromě produkce ropy a plynu se firma zaměřuje také na průzkumné práce a přípravu těžby. V současné době se titul jeví být kombinací potenciálu růstu tržeb, zisku a cash flow při atraktivní tržní ceně. Další ropnou sázkou je investice 4 miliard dolarů do Exxon Mobil s dividendovým výnosem kolem 2,6 procenta.

3% výnos z dividendy přesahuje také investice Buffettova impéria do General Electric o hodnotě nad 270 miliony dolarů. Rozsahem výraznější (4,25 miliardy dolarů) je s také s dividendovým výnosem nad 3 procenty investice do Procter & Gamble. U všech titulů vidíme podstatu Buffettova přístupu: upření pozornosti na oblasti, kde u konečného produktu investičně atraktivní firmy stojí miliony spotřebitelů. Také od P&G lze čekat růst marží a ziskovosti při zdravé finanční situaci.

Proslulou Buffettovou spotřebitelskou sázkou je investice do Coca-Coly. Dividendový výnos u ní dosahuje 2,83 procenta a v investorově portfoliu má rozsahem 15,5 miliardy dolarů čestné místo. Sázkou na pomezí medicíny a spotřebního zboží je investice do Johnson & Johnson v rozsahu 32 milionů dolarů. Dividendový výnos zde přesahuje 2,6 procenta.

Na ony miliony spotřebitelů je navázáno i zasilatelství, které v portfoliu Buffetta reprezentuje investice za necelých šest milionů dolarů do United Parcel Service (UPS) jak v měřítku Spojených států tak celosvětového přepravního trhu. Dividendový výnos zde přesahuje 2,5 procenta.

Ani Buffettovy investice nemohou přehlížet finanční sektor a výsostné postavení v portfoliu milairdáře zde má americká finanční skupina Wells Fargo s investovanými aktuálně 23 miliardami dolarů a dividendovým výnosem přes 2,5 procenta. Mezi další finanční investice s dividendou patří M&T Bank či U. S. Bancorp.

Obvyklou sázkou „zemitých“ fundamentálních investorů je zemědělství či potravinářské komodity. U Buffetta mezi dividendovými tituly figuruje světový lídr v dodávkách zemědělských strojů Deere & Co. Buffettovi investice 360 milionů dolarů přináší krom jiného 2,2% dividendový výnos.

…či vytrvalý růst

Buffett = investice, sázející na dlouhodobý růst podnikání firmy, které svěřil svou důvěru. Na jeho portfolio tak vedle dividendy můžeme nahlédnout také právě tímto pohledem, přičemž ryzímu růstu výkonnosti firmy odpovídá více ukazatel EBITDA než čistý zisk.

Zajímavou investicí z tohoto pohledu je s průměrným 10letým tempem růstu EBITDA chicagská inženýrská společnost pro oblast energetiky, petrochemie či přírodních zdrojů Chicago Bridge & Iron. Růst ziskovosti na úrovni EBITDA přesahuje 24 procent. Velmi podobně je na tom Buffetova investice do americké společnosti Viacom, která je lídrem v oblasti zábavního televizního a videoobsahu, včetně her a vývoje aplikací. Investice Buffetta zde přesahují 800, respektive 600 milionů dolarů.

Velmi výrazných 23 procent dlouhodobého růstu nabízí také investice do dalších ze specialistů na průzkumné a přípravné práce na těžbu ropy a plynu, americké National Oilwell Varco. Buffettova investice zde dosahuje zhruba 700 milionů dolarů. 500 milionů dolarů svěřil Buffett do producenta speciálních materiálových směsí, používaných ve výrobě pro letecký sektor – Precision Castparts.

Farmaceutický sektor nechybí zastoupen ani mezi růstovými tituly v podobě provozovatele center dialýzy a laboratoří DaVida HealthCare. Buffett zde 2,6 miliardy dolarů vyměňuje za dlouhodobý 15% růst EBITDA.

Jak mezi dividendové tak i růstové sázky proniká Deere & Co. Dlouhodobý růst EBITDA přesahuje 11 %, s velmi podobným růstovým tempem pak i IBM. Vedle klíčových maloobchodníků světa Buffett investuje také do jejich provozovatelů a zhruba 500 milionů dolarů, vsazených na jednoho z nich, Costoco Wholesale, mu přináší 10% dlouhodobý růst výsledku hospodaření na úrovni EBITDA. O něco méně – přes 9 % – pak z pohledu dlouhodobého růstu přináší Wal-Mart. Ještě těsně dvouciferného růstu dosahuje i klíčová investice miliardáře do Coca-Coly.  

Newsletter