Trhy zažívají bouřlivý rok. Po počáteční vlně optimismu, která následovala po zvolení Donalda Trumpa, se nálada rychle změnila. Tvrdý přístup americké administrativy k celní politice způsobil výrazné korekce a americký index S&P 500 od začátku roku ztratil až 15 %, od svých maxim dokonce téměř 20 %. A aby toho nebylo málo, oslaboval i americký dolar, což výrazněji zasáhlo investory z Evropy.
Ale kde někteří vidí problém, jiní hledají příležitost. Jedním z nejzajímavějších titulů, který se díky těmto výkyvům dostal pod drobnohled investorů, je Amazon. Slavná firma Jeffa Bezose prošla výrazným poklesem – její akcie spadly o více než 30 % (v přepočtu na eura téměř o 40 %). Je to důvod k obavám? Nebo šance pro ty, kdo hledají dlouhodobý potenciál?
Na Amazon a další aktuální investiční témata se zaměřil Tomáš Vranka v aktuální epizodě Akciového portfolia. V tomto článku přinášíme souhrn toho nejzajímavějšího.
Proč Amazon ztrácí – a proč to není nutně špatně
Amazon doplatil zejména na obchodní válku mezi USA a Čínou. Vysoká cla na čínské zboží ohrožují jeho cenovou politiku, což by mohlo vést k poklesu poptávky i ziskovosti. Navíc hrozba recese vyvolává obavy o výkon jeho rychle rostoucí reklamní divize.

Na druhé straně má Amazon v rukávu několik silných karet. Firma nestojí jen na e-shopu – její síla je v propojení čtyř hlavních pilířů:
- Online prodej, kde stále dominuje.
- Cloudové služby (AWS), které generují největší zisky.
- Předplatné (Amazon Prime), zajišťující loajalitu zákazníků.
- Digitální reklama, která roste raketovým tempem.
Tato vzájemná propojenost vytváří robustní a odolný obchodní model, který firmě umožňuje adaptovat se i v těžších časech.
Ferrari: Luxusní značka s maržemi technologické firmy
Při hledání kvalitních firem není třeba zůstávat jen v technologickém sektoru. Italská automobilka Ferrari je krásným příkladem firmy, která překračuje hranice svého odvětví.
Zatímco většina automobilek se potýká s nízkými maržemi, Ferrari operuje s provozní marží přes 20 % – to je úroveň typická spíše pro technologické společnosti než výrobce aut.

Jak je to možné? Klíč je v exkluzivitě. Ferrari vyrábí zhruba 13 000 vozů ročně, což je záměrně méně, než kolik činí poptávka. Enzo Ferrari to kdysi shrnul jednoduše: „Ferrari vždy vyrobí o jedno auto méně, než kolik je zájemců.“
Tento přístup zvyšuje prestiž značky a umožňuje firmě udržet vysoké ceny – a tedy i marže.
Co očekávají velcí investoři? Trendy podle Ruchira Sharmy
V aktuální epizodě se probírala i desítka investičních předpovědí, které pro letošní rok zveřejnil známý investor a stratég Ruchir Sharma. Ten se dlouhodobě věnuje globálním tržním cyklům a jeho názory často slouží jako vodítko pro větší investory i analytiky.
Mezi hlavními trendy Sharma zmiňuje například návrat kontrariánského přístupu, tedy investování proti davu. Po letech, kdy dominovalo pasivní a „momentum“ investování, přichází podle něj období, kdy se investoři začnou opět více spoléhat na fundamenty a hodnotu.
Dále upozorňuje na rostoucí averzi vůči rozpočtové nezodpovědnosti, zejména v USA, kde by vysoké deficity mohly začít odrazovat investory. V příštích letech by se podle něj mohly objevit nové investiční hvězdy mimo USA, například v rozvíjejících se zemích. Po delší době by navíc mohla být znovu atraktivní i Čína, pokud dojde k uvolnění regulatorních tlaků.
Zajímavý je také jeho pohled na umělou inteligenci – Sharma varuje, že AI sice slibuje revoluci, ale může zároveň ohrozit zavedené technologické giganty tím, že zvýší konkurenci a tlak na marže.
Shrnutí: Co mají Amazon, Ferrari a investiční trendy společného?
V nejistém tržním prostředí, kde se prolíná geopolitika, technologické změny a ekonomická rizika, je stále možné najít zajímavé investiční příležitosti. Amazon čelí krátkodobým výzvám, ale díky široce diverzifikovanému byznys modelu a výrazné korekci ceny zůstává silným kandidátem pro dlouhodobé investory. Ferrari naopak dokazuje, že i v tradičním průmyslu lze najít firmy s mimořádnou marží, prémiovým postavením a odolností vůči cyklickým výkyvům.
Doplňuje to pohled investora Ruchira Sharmy, který upozorňuje na hlubší změny v investičním myšlení – odklon od pasivních strategií, rostoucí důraz na fiskální disciplínu a hledání příležitostí mimo zavedené trhy.
Ať už investujete do technologických gigantů, luxusních značek nebo sledujete globální makro trendy, klíčem zůstává dlouhodobý pohled a schopnost rozpoznat hodnotu i mimo hlavní proud.
Více podrobností a praktických analýz najdete v pravidelném měsíčním formátu Akciové portfolio Tomáše Vranky, který se těmto tématům detailně věnuje.
Investování je rizikové. Investujte zodpovědně.
Zdroj: XTB
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.