Investoři jsou nejistí. Není divu, býci vládnou již 99 měsíců

Býčí trhy se rodí z pesimismu a umírají na euforii. Podle tohoto měřítka má aktuální býčí trh ještě potenciál, ale podle odborníků Fidelity International, globálního lídra v oblasti investic, je na investorech patrná nejistota, kdy a jak by mohl skončit. Není divu, býci vládnou již 99 měsíců, od března 2009, a trhy zažily výrazné oživení. I když trh ještě není na vrcholu, může k tomu dojít dle Fidelity Int. v příštích 12–18 měsících. (Plné znění investičního výhledu ke stažení zde.)

Růst zisků podporuje akciové trhy a zejména Evropa nyní těží z efektu dohánění růstu ekonomiky i zisků poté, co byla eliminována politická rizika. Přezkoumání evropských zisků přineslo solidní kladné výsledky – nejlepší za posledních pět let – a podle Fidelity Int. jsou prognózy růstu zisků a příjmů nyní lepší než v USA.

Inflace v USA byla velmi nízká ve třech po sobě následujících měsících, a přesto Fed na červnovém zasedání zvýšil sazby. Domnívá se, že nízká inflace je pouze dočasná. Déle trvající nízká úroveň by mohla vyvolat pochybnosti o stavu americké ekonomiky, proto se velmi čeká na údaje o růstu a inflaci v USA.

Čína se snaží ochladit některé oblasti své ekonomiky a zlepšit finanční transparentnost, zpřísňuje regulace ve finančním sektoru a růst úvěrů zde zpomalil. Růst HDP zpomalil na 6,5 %, ale investoři si budou chtít ověřit, že nehrozí žádné tvrdé přistání.

Co se týká dalšího investičního výhledu Fidelity International, trh USA je podporován růstem zisků a co se týká akcií předních technologických společností, budou i nadále přinášet vysoké zisky, růst trhu bude pokračovat. Vyhlídky japonského trhu jsou podmíněné globálním růstem a měnovými pohyby. Inflace však zůstává plusová a to by mohlo vést ke změně po předchozích letech deflačního prostředí. 

Ze sektorového pohledu preferuje Fidelity International sektory technologií a zdravotnictví, ve kterých vysoké úrovně inovací pomáhají udržovat dlouhodobý růst zisků. V Evropě zůstává ze strany investorů stále vysoká poptávka po komerčních nemovitostech. Ale je zde riziko, že nadměrný kapitál stlačí výnosy příliš dolů a investoři proto musejí být opatrní. Hlavní ukazatel globální aktivity Fidelity International signalizuje zpomalení růstu komodit, takže obecně jsou odborníci Fidelity Int. méně optimističtí a preferují energie před kovy. Sektor infrastruktury zůstává atraktivním zdrojem diverzifikovaných příjmů, i když ocenění v tomto sektoru jsou skutečně výrazná. Úvěry by podle Fidelity Int. měly překonat dluhopisy s vysokým výnosem.   

 

Newsletter