Investorům McDonald’s výsledky nechutnají: Horší tržby i výhled

Fastfoodové ikoně McDonald’s se ve čtvrtletí nijak oslnivě nedařilo. Tržby zaostaly za očekáváním, ziskovost proti výsledku před rokem povážlivě klesla. Odpovědí trhu je pokles akcií v americkém premarketu o 2 procenta.

McDonald’s reportoval kvartální tržby 6,99 miliardy dolarů, čímž zaostal za očekáváním 7,19 miliardy dolarů i úrovní 7,32 miliardy dolarů před rokem. Globálně pokles tržeb u srovnatelných obchodů (fungujících nejméně rok) dosahuje 3,3 procenta. Zisk na akcii sice úrovní 1,51 dolaru konsensus 1,36 USD předčil, neočištěná podoba 1,09 dolaru je ale hluboko za úrovní 1,52 dolaru na akcii i konsensem 1,37 USD dle Reuters.

„Výsledky za třetí čtvrtletí roku znamenají významný pokles proti úrovni před rokem,“ uvedl bez okolků prezident a generální ředitel McDonaldu Don Thompson. „Finanční výsledek byl tlačen řadou faktorů od výjimečných událostí v Asii i Evropě po zaostávání na našem klíčovém trhu Spojených států,“ řekl.

Pohled na tržby ukazuje, že propad tržeb přišel zejména v Asii. Při globálním poklesu o 3,3 procenta ten za regionu Asie a Pacifiku dosáhl 10,6 %, ve Spojených státech 2,9 %. McDonald‘s čísla tržeb reportuje měsíčně a z těchto statistik vyplývá, že pokles globálních tržeb trvá čtyři měsíce v řadě a v USA pak už pět měsíců v řadě.

Po skandálech s kvalitou použitých potravin McDonald’s ukončil spolupráci s jedním z klíčových čínských dodavatelů.

Spolu s kvartálními výsledky McDonald’s zhoršil celoroční předpověď potravinové inflace na 2,5-3 % z dosavadních 1-2 %, což byl odhad, vyslovený v červenci. Pro evropský trh firma inflační výhled u potravin revidovala z růstu o 1-2 % na růst do jednoho procenta.

Pro výsledky a reakci akcií je zásadnější výhled tržeb. U celoročního vývoje tržeb počítá firma s poklesem proti období před rokem o 3,8 % při tržním konsensu -3,2 %. Výhled pro Spojené státy hovoří o 4,1% poklesu (konsensus -2,8 %), pro Evropu o 4,2% poklesu (konsensus pouze -0,9 %). 

Newsletter