Investuje lépe expert nebo opice?

„I opice se zavázanýma očima házející šipky na seznamy akcií dokáže sestavit portfolio se srovnatelným zhodnocením, jehož svým výběrem dosáhne kdejaký investiční expert.“ Přesně tak ve své knize „Náhodná procházka po Wall Street“ popsal Burton Malkiel snahu některých obchodníků porazit trh. Někomu by se toto přirovnání mohlo zdát až moc přitažené za vlasy, pravdou však je, že ještě nikdy v historii nebylo tak blízko skutečné realitě.

To, že by i opice dokázala sestavit poměrně slušné portfolio, dokazuje šetření společnosti CreditSights. Ta v rámci své činnosti dlouhodobě monitoruje vývoj nejlepších a nejhorších investic, přičemž na základě jejich rozdílu vytváří ukazatel sledující výkonnost nejlepších a nejhorších investorů. Poslední data ukázala, že se sledovaný rozdíl dostal na nejnižší hodnoty (nejen) za poledních dvacet let.

Rozdíl mezi výnosem nejlepších a nejhorších investic dosáhl k září 2016 14,6 procentních bodů. Pro srovnání, loni to samé číslo dosahovalo 22,2 procentních bodů, v roce 2014 dokonce 30.

„Výsledek potvrdil další těžký rok, který je součástí šestice let s nejhorším výkonem v rámci sledovaného dvacetiletého cyklu,“ přepisuje slova studie CreditSights agentura Bloomberg. „Kalendářní rok 2016 se dokonce stal tím nejhorším v celé historii, což si ti, kteří jsou placeni za tzv. stock picking, za rámeček rozhodně nedají.“

Sledování rozdílu mezi výnosy nejlepších a nejhorších investic se stalo významným indikátorem především po poslední finanční krizi. Tehdy však bylo nutné vzít v potaz fakt, že do výsledků vstupuje intenzivní činnost centrálních bank, které svou uvolněnou politikou napomáhaly k umělému růstu cen investičních aktiv. Tím ovšem zároveň zadupávaly do země veškerou volatilitu, stejně tak přispívaly k nárůstu pozitivní korelace aktiv, pro které byla ještě předtím charakteristická ta negativní.

Akciový trh se vytrácí

K letošním číslům pozitivně přispěl především 14,8% růst akcií rozvojových trhů, naopak nejhorší výsledek, a to -0,2 %, byl registrován u amerických krátkodobých dluhopisů. Celkově se rok 2016 zapsal jako vůbec první od 2012, během kterého bylo dosaženo pozitivních výnosů u všech 17 druhů aktiv, které CreditShight sleduje. Pozitivní čísla tak byla registrována jak u bezpečných přístavů, tak u rizikových aktiv, což je však podle analytického týmu společnosti dlouhodobě neudržitelné.

„Aktuální trend vývoje finančních trhů není udržitelný,“ píše CreditSights. „V budoucnu už nebudou pouze vítězové, ale nutně se objeví i poražení. Ještě v rámci tohoto cyklu se tak dočkáme nutného rozdělení výnosové křivky i fundamentů.“

Newsletter