iPhone vyprodán. O růst amerických akcií se postaral Apple

Americké akcie dnes výrazně posílily a jejich hlavní indexy S&P 500 a DJIA získaly zhruba jedno procento, technologický Nasdaq o polovinu více. Náladu na Wall Street podpořil další růst akcií technologického gigantu Apple, oživení cen ropy a ekonomické údaje – které snížily šance na bezprostřední zvýšení úrokových sazeb Fedem.

Dow Jonesův index v závěru dne stoupl o 0,99 procenta na 18.212,48 bodu. Širší index Standard & Poor‘s 500 vzrostl o 1,01 procenta na 2147,26 bodu a index technologického trhu Nasdaq uzavřel na 5249,69 bodu se ziskem 1,47 procenta.

Akcie Applu vzrostly o více než tři procenta a pozitivně ovlivnily všechny tři hlavní indexy. Trh reagoval na zprávu, že společnost již vyprodala počáteční zásoby nových telefonů iPhone 7. Cena Applu vykázala nejvýraznější čtyřdenní růst za dva roky.

Apple již vyprodal úvodní zásoby iPhonů 7 Plus

Maloobchodní tržby a průmyslová výroba klesly v srpnu více, než se čekalo. Údaje potvrdily, že centrální banka (Fed) zřejmě příští týden základní úrokové sazby nezvýší.

„Fed je pořád v bryndě. Chtějí zvýšit sazby, ale teď vyjdou taková čísla a to jim trochu bere vítr z plachet,“ řekl poněkud lakonicky agentuře Reuters Aaron Clark z bostonské GW&K Investment Management.

Na devizovém trhu dolar po nepříznivých údajích z ekonomiky dočasně oslabil a euro proti němu vystoupilo na šestidenní maximum. Později ale americká měna smazala většinu ztrát. Trh je nadále přesvědčen, že Fed zvýší úrokové sazby někdy do konce letošního roku.

Newsletter