Írán nabourává plány OPEC na zmrazení těžby ropy

Írán plán nabourává plány hlavních ropných těžařů na trhu zmrazit těžbu. Země totiž chce navyšovat těžbu, dokud znovu nezíská svůj podíl na trhu ropného kartelu OPEC. Agentuře Bloomberg to řekl Patrick Allman-Ward, generální ředitel firmy Dana Gas PJSC, která vyrábí uhlovodíky v řadě zemích od Egypta až po Irák a prodává také ropu.

„Nejsem přehnaně optimistický ohledně možného zmrazení těžby ropy. Je zde tlak ve spojitosti s tím, jak Írán plánuje zvýšit těžbu. Prostředí pro zmrazení tak není příznivé,“ dodal Allman-Ward.

Írán nedávno oznámil, že je připraven spolupracovat s ostatními těžaři na stabilizaci trhu za předpokladu, že budou respektována jeho individuální práva. Tím dal dle pozorovatelů najevo, že hodlá pokračovat v obnovování svého podílu na trhu, jak mu to umožňuje zrušení mezinárodních sankcí z letošního ledna.

Írán se dostal z ekonomické izolace letos v lednu, kdy světové mocnosti pod vedením Spojených států a Evropské unie zrušily protiíránské sankce výměnou za to, že Teherán omezí svůj jaderný program. Írán ztratil svoji pozici OPEC druhého největšího těžaře po USA poté, co EU zpřísnila sankce na tamní ekonomiku v roce 2012. Zatímco Írán podporuje opatření na stabilizaci trhu, na zmrazení těžby se nechce podílet předtím, než znovu získá svůj podíl na produkci OPEC, uvedl íránský ministr pro ropu Bijan Zanganeh.

Členové kartelu OPEC by se měli příští měsíc neformálně setkat v Alžírsku na okraj Mezinárodního energetického fóra. Zmrazení těžby by bylo první rozhodnutí kartelu omezit těžbu od roku 2014. Tehdy OPEC přijal plán Saúdské Arábie, který členům umožnil dodávat na trh víc ropy za účelem ochrany jejich tržního podílu.

„Ropa se může koncem letošního roku obchodovat za více než 50 dolarů za barel, a to i bez zmrazení těžby, protože trhy budou dál v rovnováze,“ uvedl hlavní ekonom Oman Investment Fund Fabio Scacciavillani. Dodal, že země kartelu OPEC potřebují příjem. Není proto v jejich zájmu zastavovat výkon. Írán tak bude rozšiřovat těžbu, jak jen to bude možné, dodal Scacciavillani.

 

Newsletter