Minulý týden se podařilo šesti mocnostem (USA, Rusko, Francie, Británie, Čína, Německo) dosáhnout tolik očekávaného progresu v rámci jednání s Íránem o omezení jeho jaderného programu. Tato událost se tak stala prvním krokem k ukončení několikaletého jaderného sporu, který vyvrcholil uvalením sankcí na íránskou ekonomiku.
Případné uvolňování vztahů mezi Západem a Teheránem tak představuje důležitou informaci pro investory zaměřující se na rozvojové trhy. Podle Dominica Bokor-Ingrama, portfolio manažera investiční společnosti Charlemagne Capital, v sobě Írán skrývá obrovský potenciál, ze kterého by každý investor měl vytěžit naprosté maximum.
EIA: Očekávaný růst cen ropy může brzdit dohoda s Íránem
„Populace Íránu dosahuje více jak 18 milionů lidí. Země disponuje jednou ze světově největších zásob ropy a zemního plynu. Jde o široce diverzifikovanou ekonomiku s plně funkčním akciovým trhem. To vše jsou podmínky, které jsme nepozorovali u žádných jiných nováčků v řadách rozvojových trhů,“ vyjádřil svůj optimismus pro server CNBC Bokor-Ingram.
„Íránská ekonomika společně s tamějším akciovým trhem je něco, co je mnohem rozvinutější, než jakákoliv jiná investiční příležitost, na kterou se většina investorů může momentálně zaměřit. Nejvíce optimismu vkládám do spotřebitelského sektoru, ale nezaostává ani průmysl a výroba, dohromady s tradičními oblastmi,“ míní manažer.
Dohoda o Íránu. Wall Street končí týden výše
Dle informací serveru Wall Street Journal by se první vlna uvolňování sankcí mohla týkat oblastí, jako je zdravotnictví a farmacie. Rušení omezení má však jeden háček. Írán je i nadále odstřižen od mezinárodního platebního systému SWIFT, což u zahraničních firem probouzí strach o to, aby za své služby dostaly vůbec zaplaceno.
Další oblastí profitující ze stažení sankcí je ropný trh. Írán již tradičně patří k těm největším těžařům na celém světě. Doposud byl vývoz „černého“ zlata omezen na „pouze“ 1 milion barelů za den. Íránské vedení však tvrdí, že jsou schopni zvýšit těžbu až na čtyři miliony barelů za den. Pokud by se tak stalo, cena ropy by se pravděpodobně skokově propadla ještě níže, než je teď. Někteří analytici však tvrdí, že íránský ropný sektor nedisponuje pro takové navýšení potřebnými investicemi.