Itálie prodává dluhopisy nejlevnější od zavedení eura. Zabírá ECB i volby

Itálie prodala 5leté a 10leté dluhopisy s rekordně nízkými úroky. Výnos v aukci dluhopisu 2024 byl nejnižší od zavedení eura, stejně u splatnosti 2019. Zájem o ně zvýšila stabilnější politická situace v zemi po nedělních evropských volbách a očekávání, že Evropská centrální banka za týden sáhne po nových opatřeních na podporu růstu – dalším uvolnění měnové politiky. Itálie je po Německu a Francii třetí největší ekonomikou eurozóny a je brána za její největší dluhopisový trh.

Výnos vládního dluhopisu splatného v září 2024 se v aukci snížil na průměrných 3,01 procenta. Je to nejníže přinejmenším od zavedení eura. V předchozí aukci srovnatelných dluhopisů, která se konala v dubnu, byl průměrný výnos 3,22 procenta.

U dluhopisů se splatností v květnu 2019 Itálie zaplatila úrok 1,62 procenta, což je opět nejméně od přechodu na euro. Před měsícem činil výnos 1,84 procenta.

Celkově Itálie dnes prodala dluhopisy za 7,5 miliardy eur, což je při parametrech aukce navíc na horním konci plánovaného rozpětí.

Výnosy italských dluhopisů tento týden prudce klesly, když středolevá Demokratická strana premiéra Mattea Renziho zaznamenala triumf ve volbách do Evropského parlamentu. Nečekaně drtivé vítězství posiluje schopnost vlády uskutečnit avizované ekonomické reformy.

Zájem o italské dluhopisy zvyšuje i očekávání, že ECB na zasedání měnového výboru příští čtvrtek přistoupí k dalšímu uvolnění měnové politiky, aby podpořila evropskou ekonomiku a zakročila proti přetrvávající nízké inflaci v eurozóně. Předpokládá se, že ECB sníží své základní sazby – u klíčové reposazby dále do blízkosti nuly, u depozitní sazby dokonce do záporu. V úvahu připadají další nestandardní nástroje, znamenající řízené směrování ikvidity.

Nobelista Krugman varuje ECB před japonským deflačním scénářem

Draghi: ECB je v pohotovosti, na odchýlení inflace od prognózy bude reagovat

Plosser: Časovaná bomba Fedu má rozsah 2,5 bilionů dolarů a kdykoli může spustit inflaci

Bundesbank nabídla ECB ruku ke smíru, pokud dál klesne výhled pro inflaci

Newsletter