Dolar se po včerejším posílení proti euru obchoduje na hranici 1,1600 EURUSD. Posilující dolar oslabil procyklické měny i měny regionu. Koruna se obchoduje nad 25,70 za euro a je nejslabší od poloviny července.

Jak investovat do akcií? Tři strategie s jasným návodem

Jakmile přijde řeč na investování, stranou by rozhodně neměly zůstat investiční strategie. Každý zkušený investor nějakou má, avšak naneštěstí bývají jejich rady často nepříliš konkrétní a jejich začínající kolegové tak z nich nejsou příliš moudří. Server SeekingAlpha.com představil tři jednoduché strategie, se kterými si poradí i takříkajíc investor „zelenáč“.

Fab Five: Predikce z minulosti

Strategie Fab Five využívá tzv. efektu momenta. Víra v jeho existenci je postavena na přesvědčení, že akcie, které si v poslední době vedly nejlépe, budou v tomto trendu (krátkodobě) pokračovat. Strategie Fab Five tak praví najít pět akcií, které za poslední dobu nejvíce předčily svůj trh, a investovat právě do nich. Za první třetinu roku 2017 by to byly akcie Facebooku, Google/Alphabet, Netflixu, Priceline a Amazonu.

I když teorie efektivních trhů říká, že něco takového možné není, jelikož pokud bychom mohli podle minulosti odhadnout budoucnost, pak by to udělali všichni a všechny ziskové příležitosti by rázem zmizely, zkušení investoři tuší, že je trh do jisté míry iracionální. Jmenované tituly tak mohou porážet indexy o několik jednotek procent klidně i dlouhodobě. Výzvou pro obchodníky je však vytipovat na těchto iracionálních trzích okamžik, kdy šťastná jízda oné šťastné pětky skončí.

Sedm alternativních investic k „papírovým“ aktivům

Dogs of the Dow: Psí strategie

Tato strategie je vhodná jednak pro konzervativní investory a jednak pro ty, kteří s touto aktivitou nechtějí ztrácet příliš času. Návod je jednoduchý, v okamžiku, kdy se rozhodnete začít s investováním, se podíváte na akcie indexu Dow Jones Industrial Average (DIJA) a vyberete z nich 10, které mají nejvyšší dividendový výnos za určité období (například za rok). Následně investujete právě do těchto titulů, přičemž každý by měl mít ve vašem portfoliu váhu 10 % (tak zajistíte jeho diverzifikaci). Poté vybrané akcie držíte celý rok a těšíte se z vysokých dividend.

Pro tento rok by tedy vašimi favority měly být akcie Verizon, Pfizer, Chevron, Boeing, Cisco, Coke, IBM Corp., Exxon, Caterpillar a Merck. Myšlenkou strategie Dogs of the Dow je to, že zatímco ceny akcií odráží spíše hospodářský cyklus dané ekonomiky, dividendy souvisí zejména s ekonomickým cyklem dané firmy. A ty společnosti, které mají vzhledem k ceně akcií nejvyšší dividendy, se nachází na konci svého ekonomického cyklu, což znamená, že v blízké budoucnosti by měly překonat trh.

 

Dividendový aristokrat: Pomalu, ale jistě

I tato strategie je vhodná spíše pro konzervativnější investory a i když působí trochu nudně, v dlouhodobém horizontu nese své ovoce. „Dividendovými aristokraty“, tedy akciemi firem, do kterých byste podle této strategie měli investovat, jsou společnosti zahrnuté do indexu Index S&P 500 Dividend Aristocrats. Tento index sdružuje firmy, které své dividendy nepřetržitě zvyšovaly za posledních 25 let.

Momentálně se v indexu aristokratů nachází 52 společností, mezi nimi například Coca-Cola, Procter & Gamble, Walmart či McDonald´s. Dividendoví aristokraté jsou často vnímáni jako velké nudné firmy, avšak zavedené a se stabilním růstem, které jsou odolné vůči krátkodobým tržním turbulencím. Investovat můžete buď do jednotlivých titulů, anebo jednoduše rovnou do burzovně obchodovaného fondu ETF ProShares S&P 500 Dividend Aristocrats.

Ověřeno na datech: Na diverzifikaci záleží

Newsletter