Ne každý týden je posvícení. Zatím jsem procházel svou obchodní výzvou bez větších ztrát. První únorový týden pro mě však byl ve výsledku ztrátový. Ztrátami si však trader nesmí nechat zkazit náladu, dříve nebo později potkají každého. Klíčové je, jak dokáže se ztrátami trader pracovat a jak je limitovat.
Menší ztráty mě zatím příliš netrápí, poslední týdny pro mě totiž byly velmi povedené. V minulém díle jsem zaznamenal výborné obchody a opět tak navýšil svůj kapitál. V prvním únorovém týdnu jsem se soustředil zejména na dění kolem Donalda Trumpa. Ten mi již přinesl vysoké zisky v období kolem voleb, jak jsem popsal zde.
Dalším dílem tak pokračuje série článků o obchodování na programu ProTrader od společnosti Fintokei. K dispozici mám kapitál ve výši 100 tisíc EUR a pro splnění první výzvy musím generovat zisk ve výši 8 %. Podívejte se, jak se mi v minulém týdnu vedlo.
Velikost pozic upravuji dle důvěry v daný obchod, u každé mám ale risk nastaven přibližně na 0,3 % kapitálu a zisk pak v ideálním případě minimálně na 0,5 % a více. Maximální denní povolený propad je u programu ProTrader 5 % účtu a celkový pak 10 %. Svým obchodováním tak tyto úrovně absolutně neohrožuji. U každé pozice jsem ihned poctivě nastavoval stop lossy.
Nepovedená spekulace na EUR/USD
Měnový pár EUR/USD sleduji již delší dobu, za vlády Donalda Trumpa je velmi atraktivní. Stále zde vyhlížím paritu, ke které by podle mě mohlo letos dojít. Trump razí politiku silnějšího dolaru a veškerá cla by tomu měla dále pomoci. Přístup obou centrálních bank je navíc odlišný – zatímco ECB již asi inflaci porazila a soustředí se na ekonomický růst, tak Fed má naopak s inflací plné ruce práce. I tento efekt by měl tento pár tlačit k nižším hodnotám. S tím jsem tak vstupoval do dne, kdy zasedala ECB. Měnový pár EUR/USD se již před zasedáním nacházel na úrovni 1,04, což byly z krátkodobého pohledu spíše vyšší úrovně. Po zasedání ECB jsem tak očekával prostor na další korekci směrem níže.

ECB doručila přesně to, co jsem očekával. Snížila úrokové sazby o 25 bazických bodů a celé zasedání se neslo v duchu, že inflace je nyní na druhé koleji a hlavní je ekonomický růst. Vyloučeno tak není ani to, že by úrokové sazby letos spadly pod neutrální úroveň. Guvernérka ECB také vyjádřila strach z celní politiky USA. Kolem té bylo na konci ledna mnoho otazníků, já tak čekal tlaky na oslabení EUR a posílení USD. Po rozhodnutí ECB jsem tak vstoupil do krátké pozice. O několik minut později však vyšla v USA data k HDP a cenvému indexu, které jsem trochu podcenil. Jak růst HDP, tak i cenový index vyšly výrazně za očekáváním, což bylo pro dolar negativní.
K mému překvapení však nedošlo k žádnému výraznému pohybu ani po zasedání ECB ani po datech v USA. Můj obchod tak měl stále šanci na úspěch, jelikož jsem od začátku února očekával další pokračování v celní válce a silnější USD. Po 16. hodině však měla další proslov guvernérka ECB, kde zmínila, že snížení o 50 bazických bodů ani nebylo na stole a úvahy o neutrální sazbě jsou předčasné. Inflace ve službách navíc podle ní stále ukazuje známky růstu. Euro tak po těchto komentářích začalo prudce posilovat a došlo k zasažení mého stop lossu a ztrátě kolem 400 EUR. Situaci kolem ECB jsem tak podcenil, což se mi vymstilo.
Zisk na CZK po inflaci
V prvním únorovém týdnu jsem neměl na obchodování příliš času, uniklo mi tak několik zajímavých příležitostí. Nejvíce mě asi mrzí zasedání Bank of England, kde byla velká šance na pěkný obchod. Při inflačních datech v ČR jsem byl ale připraven. Opět jsem očekával, že inflace může být o něco vyšší než čeká trh a předpokládal jsem tak prostor na pokles měnového páru EUR/CZK k hranici 25,00. Inflace za leden nakonec vyšla na 2,8 %, což bylo nad očekáváním trhu (2,6 %). Spolu s inflací vyšla i data k průmyslové produkci, která se propadla méně než se očekávalo. Pro ČNB tato data znamenala, že inflace může být ještě tvrdým oříškem a že letos nemusí příliš snižovat úrokové sazby.

Ihned po inflačních datech jsem tak vstoupil do krátké pozice. Ta mi okamžitě přinesla zisk, který byl chvílemi dokonce přes 300 EUR. Zisk jsem si chtěl pojistit posunutím stop lossu na hranici 100 EUR. Ten stejný den navíc zasedala ČNB, kde sice došlo ke snížení úrokových sazeb, celé zasedání se ale neslo v duchu opatrnosti. ČNB navíc již nemá moc velký prostor na další snižování sazeb, jelikož je již blízko neutrální sazbě. Pozici jsem však držel příliš dlouho, což byla chyba. Měl jsem ji uzavřít po zasedání ČNB a ne čekat dále. Koruna pak zisky začala odevzdávat a nakonec začala oslabovat až na můj stop loss. Tuto pozici jsem tak měl vzít s vyšším objemem a držet kratší dobu. I malý zisk mě ale relativně potěšil.
Stav na mém účtu
Pokud pravidelně čtete mé články, tak na mém obchodování můžete jasně vidět, že sledování fundamentů a obchodování podle nich funguje. Ani menší ztráty mi tak zatím nezkazí náladu. Můj kapitál se sice dostal opět k úrovni 105 000 EUR, stále ale jsem velmi blízko ke splnění první fáze výzvy. Cesta ale bude ještě dlouhá, v tomto roce však již věřím ve splnění obou výzev a první payout. Tato cesta se rozhodně vyplatí sledovat!
Zdroj: Fintokei
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.