Evropské i americké výnosy rostou. Dolar obrátil do zisku pod 1,0830 za euro. Koruna oslabila nad 25,35 za euro.

Jak moc ještě zlato může spadnout?

Nejdelší úprk z býčích sázek tohoto roku pokračuje na zlatě. Jen od letošního června z fondů investujících do drahého kovu odteklo 7,2 miliardy dolarů a součet čistých otevřených dlouhých pozic opčních a futures kontraktů klesá již pátým týdnem v řadě. Opak je pravdou na druhé straně barikády: na nejvyšší úroveň od června se dostává počet otevřených krátkých pozic.

Investoři během minulého týdne prodali 17,88 metrických tun zlata skrze deriváty a mimoburzovní fondy. Cena zlata se tento týden dostala na osmitýdenní minimum, když se komodita obchodovala u 1210 USD za trojskou unci.

Cena zlata šla v posledních týdnech inverzně k pohybu zámořských indexů, které se dostaly na nové rekordní hodnoty. Poptávka po zlatě jako po bezpečném přístavu v dobách vysoké volatility a nervozity na trzích se blížila minimům.

„Nevidím žádné přesvědčivé důvody být teď ve zlatě,“ uvedl Brian Levitt z newyorské společnosti Oppenheimer Funds. „Nejsou zde žádné inflační tlaky. Máte zde centrální banku, která se chystá utahovat měnové kohoutky. Pro mě to znamená silnější dolar a slabší zlato,“ dodal.

Levitt ale ve své úvaze zapomíná na rekordní hodnoty indexů a zlato představující bezpečné útočiště v problémových dobách. Z tohoto pohledu by naopak pro otevření dlouhých pozic na zlatě mohla být ideální doba právě teď, tedy alespoň pro investora typu Marka Fabera, známého medvěda.

Prozatím se ale zlato blíží své první kvartální ztrátě pro tento rok. Fed 15. září na svém zasedání snížil svůj měsíční program nákupu krytých aktiv na 15 mld. USD s tím že finální ukončení by mělo přijít s následujícím říjnovým zasedáním.

Šéf Světové rady pro zlato (WGC) čeká podporu trhu se zlatem ze strany rozvoje jeho obchodování v Číně. „Rozvoj obchodní platforem v Asii podpoří poptávku ze strany Číny o pětinu na horizontu tří let,“ míní Aram Shishmanian za WGC. Čína, která loni předstihla Indii v roli největšího světového kupce, v srpnu vůbec poprvé umožnila zahraničním investorům přístup na svůj zlatý trh.

Newsletter