Jak neztratit nervy z investování?

Z investování se může velice snadno stát záležitost, která vás připraví o zdravý rozum. Obzvláště pokud na vás začnou média chrlit jedno zprávu za druhou a vy nevíte, jak dál. Prodat? Podržet?

V době po finanční krizi se celosvětová, především ta měnová, politika nesla ve stejném duchu uvolnění, který měl navrátit ekonomickou situaci do doby před rokem 2008. Doba ekonomické obnovy byla charakteristická nízkou volatilitou, která nedosahovala ani minima předkrizové úrovně.

Dnes se však situace mění. Volatilita roste, trhy jsou nervóznější. Není čemu se divit. Investoři čelí několik fundamentům, které mohou vývoje trhů silně zahýbat. Ať už se jedná o avizované navýšení amerických úrokových sazeb, propad cen ropy a dalších komodit, řecká situace či sílící dolar. Všechna tato témata vyskakují z ekonomických médií a investory doslova vystraší natolik, že začnou přehnaně panikařit.

Heather Pelantová, investiční stratég společnosti BlackRock, připravila několik bodů, kterými by se investoři měli řídit v době, kdy se ceny cenných papírů pohybují jako na houpačce.

Diverzifikace

Tržní cykly se obvykle pohybují na základě odlišných podkladů. Různé instrumenty reagují na různé proměnné. Pokles ropy ovlivní ceny akcií ropných společností směrem dolů, ale naopak podpoří akcie gumárenských podniků. Stejně tak odlišně a na základě různých fundamentů se vyvíjejí ceny akcií a dluhopisů.

Z toho důvodu je třeba diverzifikovat své portfolio. Rozdělit si ho mezi takové instrumenty, aby pokles jedněch byl kompenzován růstem druhých a v celku tak zůstal výnos relativně nezměněn. Nejsou to ale jen cenné papíry, co lze diverzifikovat. Dobré je se zaměřit i na různé segmenty ekonomiky či přímo světové regiony.

Širší expozice mý výhodu

Pokud neznáte konkrétní sektor, společnost či zemi opravdu důkladně, zvolte raději širší expozici. Pokud se tak rozhodnete, dobrou volbou jsou například burzovně obchodovatelné fondy, tzv. ETF. Tyto instrumenty sledují vybraný podkladový benchmark a povětšinou jsou považovány za méně volatilní a zároveň méně rizikové.

Nebojte se kombinovat. Zvolit můžete ETF navázaný americkou ekonomiku, ale stejně tak jsou atraktivní i rozvojové trhy, už jen díky tomu, že v jejich případě jsou potenciální skoky obvykle mnohem méně intenzivní.

Vsaďte na osvědčené strategie

V tuto chvíli, kdy se většina, především těch amerických akcií, nachází poblíž svých vrcholů, jde jen těžko odhadnout férovou hodnotu. Proto je vždy nejlepší si počkat na další pokles a nakupovat tehdy, kdy jsou ceny poznatelně nižší.

Zachovejte si klid

Pokud se vám vaše investice daří, nedělejte zbytečně ukvapené kroky. Trhy mají v průběhu času tendence se vyrovnat, proto je vždy lepší vydržet a setrvat v otevřených diverzifikovaných pozicích. Rozhodně je to mnohem lepší volba, než začít náhle experimentovat, Taková strategie se ve většině případů nevyplácí.

Newsletter