Dolar včera krátce zpevnil pod 1,1300 za euro. Dnes zisky odevzdává nad 1,1360. Oslabující dolar dostal korunu zpět pod 22,10. Proti euru pod 25,10.

Jak oživit poptávku po státních dluhopisech?

Zdroj: Depositphotos

Růst amerických výnosů pokračuje. U desetiletého instrument zbývá necelých 20 bazických bodů k dosažení hranice 5 %. Jeho včerejší nárůst o zhruba 12 bodů byl celý tažen růstem reálné tržní sazby, tedy výnosem desetiletého protiinflačního dluhopisu. V podstatě slyšíme pořád stejnou písničku, ve které se střídá sloka o nad očekávání silnějším růstu, inflaci, potřebě vyšších sazeb a kladné časové prémii.

Tento vývoj je spjat s nárůstem volatility bondového trhu. Index volatility MOVE se díky pohybu výnosů na dlouhém konci výnosové křivky přehoupl nad hranici 140, a je tak zpět na úrovních ze května. Bude-li posun výnosů i volatility pokračovat, můžeme předpokládat, že se vše projeví v rostoucích spreadech u firemních dluhopisů.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

V jejich případě jsme od konce září pozorovali největší posun u vysokovýnosových instrumentů. Index ICE BofA US High Yiled (modrý graf) se posunul na více než 410 bodů. Spready u investičních ratingů měřených ICE BofA AA US (oranžový graf) jsme stále na velmi nízkých úrovních nepřesahujících 70 bodů. U BBB (tyrkysový graf) pak jsem se dostali nad 150 bodů.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Nárůst spreadů by mohl vést k tomu, že se instituce aktuálně investující do firemních dluhopisů přesunou do těch státních, které jsou nejméně rizikové. Aby k tomu došlo, musely by se významně pohnout i spready u investičních ratingů. A k tomu by bylo potřeba mnohem víc než jen volatilita a celkově rostoucí tržní sazby. Bavíme se zde o situaci kreditního rizika, které ale aktuálně nevidíme, i když prostředí mu celkem nahrává. Stejně tak nevidíme problémy s likviditou, což potvrzují sazby repo trhu i nikterak extrémně nezvýšená poptávka po diskontním oknu, BTFP či FHLB.

Výše zmíněný vývoj pak přispěl k tomu, co Fed tolik potřebuje ke zkrocení inflace, a to je utažení podmínek financování. Index těchto podmínek poskytovaný bankou Goldman Sachs je zpět na maximech z loňského října. Možnou implikací je pokračující stabilita sazeb Fedu, byť jsou slyšet hlasy explicitně volající po ještě jednom zvýšení, viz Lorretta Mester z clevelandské pobočky Fedu. Dolaru tato kombinace pomáhá, koruně naopak.

Zdroj: Bloomberg, Reuters, TradingView

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter