Komentář Wallera z Fedu podpořil růst amerických výnosů a dolar. Kurz zpevnil pod 1,0800 za euro. Rostoucí evropské i americké výnosy negativem pro měny regionu. Koruna ve ztrátě nad 25,30 za euro.

Jak pomáháme stabilizovat kurz ruského rublu

Klíčové body

  • Ruský rubl se již dávno dostal na předválečné hodnoty proti euru i dolaru, během včerejška navíc dále posiloval.
  • I přesto, že má ruská centrální banka zmrazené devizové rezervy, Rusko přístup k zahraničním měnám zcela neztratilo.
  • Euro oslabilo na nejslabší hodnoty od roku 2016, měny regionu úterní ztráty dále nerozšiřovaly.
Zdroj: Depositphotos

Světové trhy již vstřebaly prvotní šok z informace, že Rusko utáhlo plynové kohoutky Polsku a Bulharsku. Hrozba, že se tak stane i u dalších zemí, zafungovala. Pomyslným vítězem může být ruský rubl. Nesmělo by však jít o měnu, která nám v podstatě nedává žádné relevantní signály.

Kurz rublu se vůči euru i dolaru dostal již dávno na hodnoty před napadením Ukrajiny. Zmatení z tohoto vývoje měny ruské ekonomiky, kterou drtí západní sankce, je poměrně snadno vysvětlitelné. Pokud omezíte možnost prodávat, a máte naopak záruku trvající poptávky po rublech, navíc v prostředí zhoršené likvidity, výsledek nemůže dopadnout jinak.

Rusko po napadení Ukrajiny zavedlo kapitálové kontroly. Zahraniční investoři nemohou prodávat ruská aktiva, a tudíž ani utéct ze svých pozic. Nadto byly omezeny možnosti směny pro běžné občany a byla zavedena povinnost ruských exportérů směnit výraznou většinu svých zahraničních tržeb do rublů. Poptávková strana pak skrze přebytek běžného účtu zařídí posílení kurzu ve zcela netržním prostředí.

Do této situace zapadá aktuální dění. Vladimir Putin zavedl podmínku, že evropské země odebírající ruský plyn od státní společnosti Gazprom musí mít u její finanční jednotky Gazprombank založený rublový účet sloužící k zaplacení dodávek. Podle agentury Bloomberg už tyto účty má celkem deset evropských subjektů, přičemž čtyři z nich již platby v rublech údajně provedly. Do tohoto výčtu spadá podle serveru Financial Times německá společnost Uniper a rakouský koncern OMV shodně se vyjadřující, že rublové platební schéma není v rozporu se sankcemi. Evropská komise však tvrdí pravý opak.

Země starého kontinentu sice snižují svou závislost na ruském plynu, jde však o proces postupný, nikoli nárazový, jak by bylo potřeba k „poškození“ Ruska zásahem na poli běžného účtu. Navíc platí, že ruský export do Evropy je u plynu mnohem menší než u ropy. K odříznutí od přístupu k zahraničním měnám by tak bylo potřeba kompletní embargo, což se v prostředí strašáka evropské recese nestane ze dne na den.

I přesto, že má ruská centrální banka zmrazené devizové rezervy, Rusko přístup k zahraničním měnám zcela neztratilo, a to právě díky směnám v rámci Gazprombank. Ta se tak společně s dalšími nesankcionovanými finančními institucemi, jak již dříve upozornil Institut mezinárodních financí, stává zdrojem zahraničních rezerv. Ty pochází z ruského vývozu a fungují jako stabilizátor kurzu v rámci aktuálního (ne)tržního prostředí.

Exportéři pak rovněž platí daně, což je nutí směnit „zbylé“ zahraniční měny. Vysoké daně platí především vývozci ropy, dle IIF jde o více než 60 % z příjmů, výrazně méně pak obchodníci se zemním plynem. Datum splatnosti daně z příjmů firem je přitom dnešek. I proto rubl v předchozích dnech zpevnil vůči euru na dvouletá maxima.

Přesuneme-li se od rublu k ostatním měnám, vidíme především oslabující euro. To se dnes krátce dostalo až pod hodnotu 1,0500 EURSD, a je tak nejslabší od roku 2016. Měny regionu své úterní ztráty dále nerozšiřovaly. Koruna se obchoduje nad hranicí 24,50 za euro, přičemž hlavním faktorem jejího nejbližšího vývoje zůstane tržní sentiment. Celkově vidíme vyšší rizika směrem ke slabší koruně. Ve srovnání s eurem je však citlivost domácí měny na dění posledních dní o něco menší, patrně díky úrokovému diferenciálu a výhledu jeho dalšího rozšíření.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx aktuálně obchoduje za středový kurz 1,0528 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 103,38 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,0490 do 1,0647 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,51 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 23,28 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,42 až 24,62 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 23,01 do 23,38 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter