Jak poznat, kdy se blíží konec býčího trhu?

Rostoucí indexy, rekordní zisky firem, slabé výsledky ekonomiky. Je to v případě USA po několikaletém rostoucím akciovém trhu signalizace, že by se mohla karta obrátit? Podle investičního specialisty Marka Hulberta z Market Watch a statistik, které ve své poslední analýze ukázal, se prý tak dít ještě nebude.

Dlouhé období býčího trhu většinou končí náhle. Tak rychle, že téměř nikdo nedokáže s nějakou solidní spolehlivostí určit, kdy by mohl propad nastat. Ještě horší je to, že trh většinou před svým velkým vrcholem zaznamená výrazné zisky. Současný růst, nebo tzv. „vydechnutí“ trhu, však téměř jistě konec éry býků neznamená.

Už několik let ukazatele předpovídají, že současný trend je konečně u konce. A stále ne a ne se tato predikce vyplnit. Pro investory, kteří chtějí konec éry vypozorovat, je v tomto směru důležité se soustředit na přesný průběh minulých konjunktur amerických akcií.

Typický konec rostoucího trhu nastává, když se posledních pár akciových „medvědů“ rozhodne hodit ručník do ringu a změnit svůj sentiment na býčí. Aby však tato situace nastala, je zapotřebí velmi znamenitá rally. Investor tedy nesmí podlehnout dojmu takzvaného „permanentního růstu“, jak zní proslulé slovní spojení ekonoma Irvinga Fishera z roku 1929, které vyslovil těsně před jedním z největších tržních propadů v historii.

Nejvýnosnější investice Warrena Buffetta?

Mark Hulbert přišel při analýze indexu Dow Jones na to, že při všech dlouhodobě býčích trzích od roku 1930, které trvaly déle než půl roku, v posledních třech měsících této doby těsně před propadem zaznamenal DJIA meziroční růst 49,6 procenta. Kdežto celé období těchto rostoucích trhů má průměr „pouze“ 37,4 procenta.

To je dobrá zpráva pro dnešní býky. Poslední tři měsíce byl totiž zisk Dow Jones znatelně nižší než tyto historické průměry. K poslednímu dubnovému dni činil 14,5 procenta, což samo o sobě není špatné, ale nekoresponduje to s čísly uvedenými v grafu výše. Není samozřejmě jistotou, že současný trend brzo neskončí, ale historie nám jednoznačně ukazuje, že v krátkodobém hledisku mohou být investoři klidní.

Veselý duben pro makléře. Vyletí S&P 500 k novému rekordu?

Newsletter