Jak profitovat z hysterie kolem Fedu

Posledních několik dní se nese ve znamení neustálých spekulací ohledně dnešní tiskové konference měnového výboru Federálního rezervního systému. Zůstane termín „trpělivost“, nebo bude vypuštěn? Naznačí Fed alespoň částečně, kdy by mohla přijít změna úrokových sazeb, nebo zůstane i nadále tajemný? Obě tyto otázky pálí téměř všechny analytiky i investory. Mark Hulbert, sloupkař serveru MarketWatch, tuto nervozitu nesdílí. Ve svém článku naopak poukazuje na to, jak lze z této hysterie kolem Fedu profitovat.

Dle Hulbertova názoru nemá načasování změny americké úrokové politiky nijak výrazný vliv na současný akciový trh. To, zda bude navýšení sazeb uspíšeno, nebo naopak pozdrženo, nebude mít na dlouhodobou hodnotu akcií nijak podstatný dopad. Z hysterie kolem rétoriky americké centrální banky tak mohou profitovat především krátkodobí obchodníci, kteří se svezou na vlně paniky většiny hráčů z Wall Street.

Pokud by Fed svým vyjadřováním uspíšil načasování vyšších sazeb, přišel by pravděpodobně okamžitý pád. Z dlouhodobého hlediska by se však trh opět navrátil na původní úroveň. V opačném případě, pokud by Fed načasování pozdržel, by akcie měly tendenci přehnaně růst. Posléze by se ale vrátily zpět na svou původní hladinu odpovídající současné valuaci.

Myslet si, že se hodnota akcií podstatně změní jen proto, že se Fed rozhodne zvýšit sazby v červnu, v září nebo až příští rok, je dle Hulberta iracionální. „Po tu dobu, co budete přesvědčeni o tom, že vyšší sazby přijdou buďto v závěru letoška nebo až příští rok, což je mimochodem všeobecné očekávání většiny hráčů na trhu, není načasování tohoto kroku hodno nijak výrazné pozornosti,“ píše autor.

A toto tvrzení platí, ať už počítáte reálnou hodnotu akcií na základě budoucích výnosů, dividend, cash flow či dle jakéhokoliv jiného účetního ukazatele. Čistá současná hodnota akcií je v podstatě stále stejná, ať už jsou očekávání jakákoliv.

Tuto myšlenku podporuje i John Graham, profesor financí na Duke University. Jak píše Hulbert, Graham mu v dřívějším rozhovoru řekl, že „on sám má velké problémy vymyslet jakýkoliv racionální model ocenění akcií, v němž by mělo rozdílné načasování zvýšení sazeb podstatný dopad na reálnou hodnotu sledovaných cenných papírů.“

V tuto chvílí pak vzniká otázka: může mít navýšení sazeb, když ne přímý, tak alespoň nepřímý vliv na valuace akcií? Podle Grahama je to dosti pochybné. „Většina společností, se kterými jsem jednal, mi jasně ukázala, že úrokové zvýšení o jeden až dva procentní body nebude mít vliv na jejich plánované kapitálové výdaje. Je to částečně z toho důvodu, že ve své rozvaze drží velké množství hotovosti, ale i díky tomu, že zvýšení o velikosti jednoho až dvou procentních bodů je stále poměrně malé,“ vysvětlil profesor.

Existuje však případ, kdy by změna v načasování mohla mít významný vliv na ohodnocení akcií. Podle Lawrence Tinta, předsedy společnosti Quantal International, která se zabývá modelováním rizik pro institucionální investory, by taková situace nastala, pokud by Fed upravil načasování v důsledku významné změny svých dlouhodobých ekonomických prognóz, které by hráči z Wall Street vůbec neočekávali. To je však věc, která v dohledné době zcela určitě nehrozí, a tudíž ani nevstupuje do chování většiny investorů.

Sečteno podtrženo, byť dnes existuje spousta věcí, o které je třeba se strachovat, načasování vyšších amerických sazeb mezi ně rozhodně nepatří.

Faber: Fed letos sazby nezvedne

Vyšší sazby? Zapomeňte. Shiff čeká QE4

Newsletter