Jak se daří S&P 500 v roce prezidentských voleb?

Jak se daří Wall Street v roce, kdy Američané volí prezidenta? Dobrou zprávou pro investory je fakt, že indexu S&P 500 se ve volebním roce dařilo a v 82 procentech případů skončil v zisku. Špatnou zprávou je ale to, že letošní volby nejsou tak úplně normální. Vývoj akciových trhů nabídl server Visual Capitalist s grafikou Fisher Investments. Ta rovněž zachytila vývoj indexu S&P za vlády jednotlivých prezidentů.

Američané se budou ve volbách rozhodovat již 8. listopadu, a to mezi miliardářem Donaldem Trumpem, který kandiduje za republikány, a bývalou první dámou Hillary Clintonovou, která kandiduje za demokraty. Investoři si do té doby budou lámat hlavu s tím, jakou zaujmout pozici. Jak by volby mohla ovlivnit jejich portfolio a jak se mohou zajistit vůči rizikům.

Navzdory tomu, že volební rok je z 82 procent pro index S&P ziskový, může být situace temnější, pokud se podíváme na současnou situaci. Clintonová a Trump jsou totiž dva nejvíce nenávidění kandidáti v historii. Kandidáti třetích stran, jako je Gary Johnson nebo Jill Steinová, tak v některých státech mají ve volebních průzkumech relativně dobrá čísla.

Předpověděl vítězství Bushe. Teď říká: vše je proti Trumpovi

Podle některých by vítězství Donalda Trumpa přineslo na trhy extrémní volatilitu. Jiní naopak upozorňují na to, že drtivé vítězství Clintonové pro trhy také znamená obrovské riziko. Může nastat spousta hypotetických situací, jež mohou nastat a obchodníkům způsobit migrénu.

Bez ohledu na to, jak to v listopadu skončí, bude mít tento volební roku pro všechny účastníky trhu dlouhodobé důsledky. Je pravděpodobné, že obchodníci se mnohému naučí.

 

Courtesy of: Visual Capitalist

Newsletter