Jak se vydělává miliarda dolarů za jediný den?

Geniální sázka, jejíž výnos se blíží jedné miliardě dolarů za jediný obchodní den. Seth Klarman, který stojí v čele hedgeového fondu Baupost Group, si na tento okamžik trpělivě počkal. Investice do farmaceutické firmy, zaměřené na vývoj léků na hepatitidu typu C (tedy žloutenku) mu závratnou sumu vynesla toto pondělí, kdy po exkluzívním výrobci a výzkumníkovi sáhl zdravotnický gigant Merck.

Klarmanův fond se sídlem v Bostonu podíl v Idenix Pharmaceuticals trpělivě navyšoval od zhruba poloviny roku 2011, kdy cena jedné akcie poměrně široce oscilovala mezi čtyřmi až sedmi dolary za kus. Dosavadním vrcholem bylo 14 dolarů v úvodu roku 2012, ale fond neprodal. „Odměnou“ mu byl pád ceny titulu až k úrovni pěti dolarů za akcii.

Klarmanův okamžik, budeme-li věřit pravidelnému regulatornímu hlášení pro americkou komisi pro cenné papíry SEC ke konci prvního letošního čtvrtletí, přišel toto pondělí. Gigant Merck oznámil, že Idenix kupuje za 3,85 miliardy dolarů, v přepočtu 24,50 dolaru za akcii. Titul během pondělka vylétl na 24 dolarů, v pátek přitom zavíral nad pouhými sedmi dolary. Platí-li obsah reportu pro SEC – a hedge fond pozici tvrdošíjně odmítá potvrdit (nebo vyloučit) – na 53,3 milionu kusů akcií Baupost Group vydělala za jediný obchodní den na jediném titulu 960 milionů dolarů. Klarman nyní ovládá podíl za 1,28 miliardy dolarů, za který postupně zaplatil „jen“ 320 milionů dolarů. V úvodu roku celkové portfolio fondu přesahovalo 27 miliard dolarů.

„Idenix vyvinul velmi slibné portfolio léků, které mohou být rozšířeny k léčbě hepatitidy typu C, díky vlastní expertíze nukleosidů a nukleotidů a vývoji na poli chemie. Díky spojení s naším výzkumem budeme moci nabídnout vysoce efektivní a rychlou léčbu milionů pacientů po celém světě,“ vysvětlil cennost Idenixu šéf laboratoří Mercku Roger Perlmutter. Vlastní výzkum Mercku se soustředí na dosud tradiční cesty léčby (peginterferon, ribavirin) i nové postupy. Dle různých studií a konsensů jsou roční tržby za léčiva v segmentu hepatitidy typu C odhadovány v rozmezí 15 až 20 miliard dolarů do roku 2018.

Akcie Idenix si podržely svůj vzestup i v úterním americkém obchodování na trhu Nasdaq. Korigovaly pouze o půl procenta, stále nadosah 24 dolarů za akcii. Aktuální zobchodované objemy jsou zhruba pětinásobkem dosud obvyklého objemu obchodů na titulu.

Newsletter