Jak silná je koruna? Roklen index vs. Big Mac Index

Koruna je dle srpnového měření na základě Roklen indexu síly koruny podhodnocená k euru o 31,4 %, vůči dolaru pak dokonce o 52,1 %. Jedná se tak o výraznější podhodnocenost, než jakou vykazuje známější Big Mac index, jenž ukazuje podhodnocenost u eura 27,3 % a u dolaru 39,4 %.

Ačkoli jsou oba indexy založeny na teorii parity kupní síly, podle které by mělo zboží stát v různých zemích stejnou cenu, svým výsledkem se liší. Totožná je ale skutečnost, že oba indexy ukazují na dlouhodobou silnou podhodnocenost české koruny. Roklen index by měl vykazovat nicméně přesnější hodnoty, jelikož jeho podkladem jsou ceny potravin, zatímco Big Mac index je založen na cenách populárního hamburgeru. Roklen index síly koruny by měl tudíž věrněji odrážet reálnou sílu tuzemské měny.

Za silnou podhodnoceností české měny stojí především skutečnost, že neexistuje dokonalá arbitráž ani dokonalé substituty, na nichž je postavena teorie parity kupní síly. Stejně tak se různí preference obyvatel jednotlivých zemí. Své sehrává i rozdílná hospodářská úroveň odrážející různé mzdy a ceny zboží. Další skutečností, jež udržuje korunu reálně podhodnocenou vůči dvěma hlavním světovým měnám, je intervenční režim České národní banky. Jakmile tuzemská centrální banka skoncuje se svým intervenčním závazkem, měla by koruna opět posílit, tudíž by se její podhodnocenost měla mírně snížit.

Podhodnocenost koruny dle Big Mac indexu a Roklen indexu síly koruny

Měna

Big Mac index

Roklen indexu síly koruny

Euro

-27,3 %

-31,4 %

Dolar

-39,4 %

-52,1 %

Co se týče posledního vývoje podhodnocenosti tuzemské měny, tak ta se za poslední měsíc o něco snížila. Vůči euru je koruna dokonce nejméně podhodnocená od počátku měření. Stojí za tím rozdílný vývoj cen srovnávaných položek. Zatímco v České republice můžeme pozorovat velmi mírný růst, v eurozóně ceny potravin nadále klesají. Největším propadem cen byl za poslední měsíc postižen Kypr.

Odpovídající kurz české koruny, který vyplývá z hodnot Roklen indexu, je 18,53 korun za euro. Na páru s americkou měnou je to pak 11,58 korun za dolar. Jedná se sice o hodnoty v dnešním světě nepředstavitelné, pokud ale vezmeme v úvahu všeobecně uznávanou teorii parity kupní síly, pak by měly platit právě tyto „odpovídající“ kurzy.

„Odpovídající“ kurz dle Roklen indexu

EURCZK

18,53

USDCZK

11,58

 

O Roklen indexu síly koruny

Roklen index síly koruny byl sestaven společností Roklen360 a.s. za účelem určení, zda je česká koruna podhodnocená či nadhodnocená vůči dvěma hlavním světovým měnám – euro, dolar.

Index je založen na teorii parity kupní síly, která říká, že identické zboží by mělo mít v různých státech stejnou cenu. Výstupem indexu je procentní vyjádření podhodnocenosti nebo nadhodnocenosti české koruny vůči euru a dolaru. Základem pro srovnání se stalo patnáct položek z odvětví potravin.

Srovnávané položky jsou následující: Mléko 1 l, bochník chleba 500 g, rýže 1 kg, vejce 12 ks, místní sýr 1 kg, kuřecí prsa 1 kg, hovězí kýta 1 kg, jablka 1 kg, banány 1 kg, pomeranče 1 kg, rajčata 1 kg, brambory 1 kg, cibule 1 kg, 1 hlávka salátu, voda 1,5 l. Cena každé položky v České republice je srovnána s cenami v eurozóně a USA. Následně jsou výsledky zprůměrovány.

Je potřeba vzít v úvahu zjednodušenost indexu. Ceny jednotlivých položek jsou ovlivňovány mzdami, daněmi nebo preferencemi spotřebitelů. Roklen index síly koruny se snaží tyto problémy minimalizovat na rozdíl od Big Mac indexu tím, že pracuje s širším spektrem zboží, které navíc není do takové míry ovlivněno mzdami zaměstnanců.

Data pro tyto reprezentativní položky byla čerpána ze statistického webu www.numbeo.com. Data jsou pro účely indexu aktualizována jednou měsíčně.

 

Prosíme o Váš názor! Spustili jsme pro Vás portál Roklen24.cz v novém designu, s novým obsahem. Jak se Vám líbí? Odpovězte nám na několik otázek! Děkujeme!CHCI ODPOVĚDĚT

Newsletter