Jak vidí svět bohatí? Osmkrát jinak

Self made milionář Steve Siebold strávil 26 let s rozhovory s nejbohatšími lidmi svět a své poznatky shrnul v knize „Jak myslí bohatí“. Zjistil, že tajemství není pouze v peněžním mechanismu, ale také v rovině myšlení, které tento mechanismus vytváří. Kromě tučných bankovních kont, která jsou větší než v případě průměrných lidí, vyznávají boháči jiná přesvědčení, jiné filozofie i strategie. Podle Siebolda vyznávají rozličná přesvědčení světových názorů, jež se liší od masy. Zde je osm z nich.

Bohatí lidé věří tomu, že být bohatým je jejich právem

Průměrný člověk pak zastává názor, že být bohatým je privilegium. Světové elity vědí, že v kapitalistické zemi jsou to oni, kdo mají právo být bohatými, protože jsou to oni, kteří jsou ochotni vytvořit obrovské bohatství pro ostatní, píše Siebold. Masy se domnívají, že zbohatnutí je výsadou několika šťastlivců. „Tento rozdíl v myšlení vede střední třídu k loterii a světové špičky k práci“ míní Siebold. Podle něj boháči věří, že když mohou učinit život ostatních lehčí a lepší, tak mají právo být bohatí.

Bohatí lidé věří tomu, že nastartovat vlastní byznys je nejrychlejší cesta k penězům

Naopak průměrný člověk se domnívá, že je to riskantní. „Pravdou je, že mít práci není o nic jistější, než mít vlastní byznys,“ podotýká Siebold. Lidé, kteří pracují sami pro sebe, mají možnost proaktivně vyhledávat možnosti k podnikání a zvyšovat příjmy kdykoliv se jim zachce. Začátek podnikání samozřejmě obsahuje riziko, bohatí ale vědí, že největším rizikem je nevsadit na sebe sama, zdůraznil Siebold. Zatímco boháči nastartují byznys a mají z podnikání zisk, průměrní lidé se spokojí s pravidelným platem. Tím pádem ztratí možnost generovat jmění.

 

 

Bohatí věří tomu, že jsou důvtipnější

Zatímco průměrný člověk věří tomu, že chytřejší jsou boháči. „Kdyby klíčem k vytvoření bohatství byly výborné známky ve škole, tak by musel být bohatý každý vysokoškolák,“ podotkl Siebold. Hromadění peněz má mnohem víc společného s praktickou bystrostí a šikovností, než se schopností zapamatovat si informace a excelovat při zkouškách.

Podle bohatých je potřeba týmové práce

Průměrný člověk se pak domnívá, že je to úspěch jednotlivce. „Světová špička ví, že k vytvoření bohatství je třeba týmové práce, a proto zaměřuje svou snahu na vybrání správných lidí a na zúročení jejich činnosti a nápadů,“ tvrdí Siebold. Největší jmění bylo nahromaděno díky kolektivním, inteligentním a fyzickým příspěvkům celého špičkového týmu. Siebold si proto mysli, že Váš tým, tedy lidé, jimiž se obklopíte, má na Váš čistý zisk mnohem větší dopad, než si myslíte.

Bohatí věří tomu, že vydělat velké peníze je jednoduché

Průměrný člověk si naopak myslí, že je to složité. „Masy si vždy myslely, že bohatí lidé jsou bystřejší, mají více štěstí a že mají lepší vzdělání. Ve skutečnosti tomu tak přirozeně není,“ upozornil Siebold. Milionáři ví, že peníze závisí na nápadu a vyřešení problémů. „Čím lepší a rozsáhlejší řešení, tím větší peněžní odměna,“ dodal Siebold. Vydělávat peníze nemusí být snadné, je to ale jednoduché. Zbohatnout není žádné tajemství. Proto tento omezující názor zastaví spoustu lidí od jejich startu s podnikáním.

Bohatí věří, že vydělají peníze přemýšlením

Průměrný člověk si naopak myslí, že si vydělá časem a prací. Střední vrstva vidí peníze v přímých termínech a Siebold dodává, že střední vrstva věří tomu, že jediným způsobem, jak vydělat víc, je pracovat více hodin. „Bohatí vědí, že velké zisky a velké peníze, vyžadují nepřímé myšlení. Vědí, že kreativní myšlení je ta nejvíc placená dovednost na světě… Trénovat mozek, aby hledal řešení složitých problémů, je skutečným tajemstvím k vydělání opravdu velkých peněz.

 

 

Bohatí věří, že jim peníze dávají svobodu

Průměrný člověk si naopak myslí, že ho peníze omezují. „Bohatí vidí peníze jaké pozitivní nástroj, který má sílu vytvářet svobodu a otvírat možnosti pro ně samé a pro jejich rodiny,“ vysvětluje Siebold. Průměrný člověk naopak na peníze pohlíží jako na kořen všeho zla, zatímco světová elita nahlíží na peníze jako na rozhodující zdroj, který lidem otvírá neomezené možnosti, tak střední třída peníze démonizuje a zatracuje jejich moc. S takovým postojem se nelze divit tomu, že většina lidí stále nemá dost.

Bohatí lidé věří, že jim jejich práce přináší naplnění

Průměrný člověk naopak věří tomu, že je důležité pracovat pro peníze. „Bohatí vždy věděli, že pracovat jen kvůli tomu, aby vydělali peníze, je ta nejhorší strategie, jak zbohatnout,“ konstatoval Sieblod. Doporučuje nehledat práci s největší výplatou. Lepší je se soustředit na takovou práci, která přináší co nejvíc potenciálního i skutečného naplnění. Pokud takovou práci najdete, investujte do ní celé své srdce a duši a staňte se jedním z nejkompetentnějších ve svém oboru. A pak budete odměněni neobyčejným jměním.

 

Newsletter