Jak vydělat na rostoucím počtu hackerských útoků?

Americká investiční banka Goldman Sachs má nový tip, jak vydělat na jednom z rostoucích trendů posledních let. S tím, jak přibývá čím dál tím více kyberútoků, společnosti napříč všemi segmenty ekonomiky se začínají soustředit na posílení vlastního zabezpečení. Z toho pak logicky profitují ty firmy, které v této oblasti podnikají.

Dle informací společnosti Gemalto jen během minulého roku vzrostl počet případů prolomení bezpečnosti na více jak jednu miliardu, což odpovídá zhruba 80% meziročnímu nárůstu. Zasažena byla i ta nejzvučnější jména jako například Sony, JP Morgan či eBay. Ve snaze předejít těmto událostem se jednotliví hráči soustředí na posílení svého zabezpečení.

Vrchol financování kybernetické bezpečnosti

David Kostin, hlavní akcioví stratég Goldman Sachs, v tomto směru upozorňuje na souhrnný index ISE Cyber Security, který reflektuje vývoj akcií společností poskytujících systémové zabezpečení. Jen za letošní rok si tento instrument připsal k dobru více jak 22 %, což je ve srovnání s hlavními americkými indexy bezkonkurenčně nejlepší výkon.

Poté, co byl minulý týden ohlášen hackerský útok na americký úřad Správy sociálního zabezpečení, odkud byly odcizeny jak čísla sociálního zabezpečení, tak i jména adresy téměř všech federálních pracovníků, očekává analytický tým Goldman Sachs další skokový nárůst zmiňovaného instrumentu. Faktem totiž zůstává, že jsou hackeři čím dál tím více důvtipnější, tudíž rozhodně neleze počítat s dohledným koncem obdobných událostí.

Dle informací agentury Bloomberg se od druhého čtvrtletí minulého roku hackerské útoky týkaly nejen americké vlády, ale i daňového úřadu, stejně tak i společností jako je Starbucks, Tesla, Snapchat , Apple i Bank of America, přičemž pokaždé se jednalo o únik rozdílných informací (kompletní výčet viz tabulka). Rostoucí počet útoků tak logicky žene vpřed i výkon samotného indexu ISE (viz graf).

Analytický tým Goldman Sachs obecně předpokládá, že vývoj akciových trhů bude postupně zaostávat za růstem největší ekonomiky světa, avšak sektor kyberzabezpečení by tomto směru měl být výjimkou.

„Vývoj akciových trhů historicky zaostával, jakmile se očekávání ohledně růstu hrubého domácího produktu navýšila. Nicméně, výhled sektoru kyberzabezpečení naznačuje významný nárůst počtu poskytovaných služeb, a tedy i zisků. Svým způsobem nám připomíná segment biotechnologií, který dokázal taktéž významně navýšit objem prodejů a zisků. Tato oblast překonala od roku 2011 výkon indexu S&P 500 o 225 procentních bodů.“

Hodinový boj o přežití podle Intelu

Nová hackerská hrozba?

Newsletter