Evropské akcie padají, futures amerických rostou. Výnosy rostou na obou stranách Atlanitku, Dolar po krátkém zpevnění k 1,600 za euro obrátil do ztráty. Koruna v zisku pod 25,30 za euro.

Jak vydělat na spící čínské měně

Volatilita světových devizových se drží na minimech z roku 2014. Mezi páry, u kterých jsou nejen pozorované, ale i očekávané výkyvy nejnižší, patří například čínská měna ve dvojici s americkým dolarem. Otázka tedy zní – jak se dá zobchodovat takto spící jüan?

Nízká volatilita nutí devizové obchodníky k mnohem větší kreativitě. Od konce února se pár dolar-jüan (bílá křivka) obchoduje v podstatě pouze směrem do strany. Historická volatilita v jednoměsíčním tenoru (žlutá křivka) vykazuje pokles na více než roční minima. Její implikovaná, tedy očekávaná, verze v témže tenoru (zelená křivka) pak jasně naznačuje, že trhy u sledovaného páru (i přes lehký nárůst, který započal minulý týden) nečekají jakékoliv výrazné výkyvy. Vyčkávací režim je spojen nejen se snahou čínských úřadů udržet stabilní měnový kurz, ale rovněž i s nejistotou spjatou s pokračujícími obchodními vyjednáváními se Spojenými státy.

V situacích, kdy se trh pohybuje do strany, přičemž ani očekávání neslibují žádnou změnu, se obchodníci obvykle uchylují k opčním strategiím. Na ty, které je možné aktuálně použít u čínské měny, se zaměřila agentura Bloomberg. Výsledkem je hned několik tipů od vybraných finančních institucí, které se na offshorový pár USDCNH zaměřují.

Vzhledem k tomu, že se jüan dlouhodobě pohybuje kolem úrovně 6,70 za dolar, banka UBS sází na další pokles volatility. Sázku je možné provést prostřednictvím prodeje dolarové call opce vůči jüanu se strike cenou na 6,80 USDCNH. Tento obchod vykáže zisk, pokud čínská měna nad danou úroveň nezpevní (inkaso opční prémie, tedy poplatku, který kupující opce platí prodávajícímu), a to za situace nadále trvajícího utlumeného obchodování.

Sázkou na nízkou volatilitu, kterou navrhuje banka China Zheshang Bank, je krátká pozice opční strategie straddle. Ta se obvykle využívá k tomu, kdy obchodník spekuluje na uzamčení trhu v určitém pásmu. Její podstata spočívá v prodeji call i put opce daného páru za stejnou strike cenu a se stejnou dobou expirace. Profit pak vyplývá z toho, že se pár pohybuje do strany a prodejce inkasuje opční prémie.

Pokud se najdou tací, kteří naopak věří, že klid na jüanu nevydrží, společnost Hangzhou CIEC doporučuje opční strategii strangle s tenorem nad šest měsíců. V tomto případě obchodník spekuluje na silné pohyby podkladového aktiva, a to prostřednictvím nákupu call opce s vysokou strike cenou a put opce s naopak nízkou cenou. Zisku obchodník dosáhne tehdy, jakmile bude v době expirace dosaženo jedné ze dvou strike cen, což by u sledovaného páru mělo být spojeno s nárůstem volatility. Tenor nad šest měsíců je pak spojen s očekávaným dosažením obchodní dohody mezi Čínou a USA. U call opce analytický tým Hangzhou CIEC doporučuje strike cenu 6,90 USDCNH, u put opce následně 6,50 USDCNH.

Čínská sázka se ale dá provést i jinak než prostřednictvím opcí. Agentura Bloomberg cituje v tomto případě dva šanghajské tradery, kteří si přáli zůstat v anonymitě. Jejich obchod se zaměřuje na očekávané zrychlení čínské inflace, které se projeví na čínských úrokových swapech. Nárůst jejich sazeb (roční IRS) byl ostatně pozorován již v tomto měsíci, kdy si připsaly cca 30 bazických bodů, což je dostalo na červencová maxima nad 2,9 %.

Pokud bychom se zaměřili na odhady trhu, medián agentury Bloomberg pracuje s posunem offshorového páru USDCNH z aktuálního spotu kolem 6,69 USDCNH (fixing onshore USDCNY nastaven pro dnešek na 6,711) na 6,75 USDCNH během třetího kvartálu. Do konce roku by pak měla čínská měna oslabit vůči dolaru až k 6,78 USDCNH.

Když úřaduje čínské HDP 

Ve spojitosti s čínskou měnou je potřeba zmínit dnes zveřejněné čínské HDP za první kvartál letošního roku. Reportovaný růst o 6,4 % y/y předčil odhad trhu na 6,3 %. Hlavním katalyzátorem rychlejší expanze byla nepochybně podpora ze strany vlády, a to ve formě fiskálu i stimulu úvěrové činnosti. Národní statistický úřad však společně s tím zveřejnil varování, že tamní ekonomika stále čelí – i přes pozitivní signály – zahraničním tlakům (např. obchodní spory), které by se na růstu mohly v budoucnu projevit. I proto se všeobecně očekává, že vládní podpora bude pokračovat, a to například v podobě dalšího osekání povinných bankovních rezerv.

Vedle HDP za první kvartál byl zveřejněn i výkon čínského průmyslu a maloobchodu. I v těchto případech byla očekávání trhu překonána, což se ve výsledku podepsalo na silnějším jüanu (offshore i onshore). V návaznosti na lepší čínská čísla můžeme očekávat spíše krátkodobou rally rizikovějších aktiv, včetně vybraných měn rozvojových trhů, zejména těch napojených na Čínu, jako je např. australský dolar (vůči US dolaru dnes na 2měsíčním maximu). Pozitivní spillover efekt bychom mohli pozorovat i na euru vůči dolaru.

Právě eurodolar v úterý dopoledne vykazoval poměrně klidné obchodování. Až do doby, než agentura Reuters zveřejnila informaci o tom, že někteří představitelé Evropské centrální banky na posledním zasedání pochybovali o očekávané obnově evropského ekonomického růstu ve druhé polovině roku. Zdroje, které si přály zůstat v anonymitě, agentuře uvedly, že „významná menšina“ centrálních bankéřů považuje výhled až za příliš optimistický. Pochybují prý dokonce i o predikční schopnosti modelu ECB. Hlavním argumentem je v tomto případě historická etapa revizí výhledu růstu i inflace směrem dolů.

Euro v návaznosti na to oslabilo pod hranici 1,1300 EURUSD. K umazání ztrát následně přispěla informace agentury Bloomberg, která rovněž citovala anonymní zdroje z ECB. Podle nich v centrální bance převažuje názor, že na tolik spekulované zavedení odstupňovaného úročení evropských bankovních rezerv nad zápornou depozitní sazbu nakonec nedoje. Jedním z argumentů je prý obava z případného naznačení možného dalšího snížení sazeb ještě více do záporu či z toho, že by ECB začala být odpovědná za zisky poskytovatelů úvěrů.

Dnes se ze zahraničních dat dočkáme například britské a evropské inflace. V USA pak bude zveřejněna Béžová kniha Fedu. Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1309 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,90 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1271 do 1,1328 EURUSD.*

Koruna oslabila nad 25,65 za euro

Koruna během včerejšího dne ztrácela. Vůči euru se tak opět přehoupla nad hranici 25,65 EURCZK. Nad očekávání vyšší tempo růstu cen výrobců za březen nemělo na kurz výraznější vliv, částečně se na vývoji podepsalo oslabující euro vůči dolaru.

Dnes nebudou zveřejněna žádná domácí data. Pozitivně by na českou měnu mohl působit obrat investorů směrem k rizikovějším aktivům ve spojitosti s čínskými daty (např. případně sílící euro vůči dolaru ovlivňující region střední a východní Evropy).

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,67 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,62 až 25,69 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,57 až 22,81 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter