Jak zaplnit díru na trhu? Stačí spojit „trávu“ a technologie

Najít a využít díru na trhu není v dnešní době nejjednodušší záležitost. Najdou se dokonce i situace, kdy sice víte, na čem se dá vydělat, ovšem úřady a zákony stojí proti vám. Přesně to byla kdysi situace amerických podnikatelů, kteří chtěli legálně obchodovat s marihuanou. Stav se však , alespoň o něco málo, změnil, některé státy kývly na legalizaci „trávy“ a otevřeli tím prostor v podstatě neomezených zisků.

Byť se marihuanový byznys stále potýká s mnoha především právními problémy, jeho atraktivita se prokazatelně dokazuje v rapidním nárůstu tržeb.  Dle výzkumné společnosti Arcview se tržby z prodeje ganji za rok 2015 zvýšily na 5,4 miliardy dolarů z předchozích 4,6 miliard. Predikce pro příštích dvanáct měsíců jsou ještě příznivější, jelikož pracují až s 25% nárůstem, který by tržby prodejců dostal až k 6,7 miliardám dolarů.

Nelehký život prodejce „trávy“ aneb uložení „marihuanových“ peněz

Potenciálu tohoto nevšedního segmentu si všímají další podnikatelé, a to především ti z oblasti technologií. Dokazuje to fakt, že čím dál tím více technologických startupů se začíná zaměřovat na spolupráci s legálními prodejci marihuany s vidinou další expanze, a to nejen ekonomické, ale rovněž i právní.

„Stojíme na prahu boomu marihuanového průmyslu. Vstup nejnovějších technologií vytvoří širokou paletu řešení, která ještě více zefektivní činnost obchodníků s ganjou, a to jak z hlediska jejího pěstování, ale i bezpečnosti a financí,“ řekl pro server CNBC Leslie Bocskor, manažer fondu Electrum Partners, který se dlouhodobě zaměřuje právě na marihuanový byznys. „S příchodem technologického vylepšení se zde tedy vytvoří ještě plodnější investiční prostředí, než je možné nalézt kdekoliv jinde,“ dodal.

Marihuana láká velké hráče

Bocskorova představa budoucího vývoje pracuje s dalším uvolněním současných zákonů omezujících obchod s „trávou“. To by ve výsledku mělo vést k tvorbě nových pracovních míst a k vyšším příjmům do státního rozpočtu. Celkově by se tak tento segment mohl stát jedním z předních motorů růstu americké ekonomiky.

„Zatím jsme teprve na začátku. Stejně na tom byl kdysi i Alexander Fleming, když v Petriho misce pozoroval postupně bující plíseň, ze které nakonec vznikl penicilin. Tak začala éra antibiotik, která se od té doby posunula ještě dál. Přesně tento scénář tudíž čekáme i v případě kanabisu,“ míní manažer.

Faktem je, že s příležitostí přichází i riziko, které je v tomto případě reprezentováno zákony. Byť je spotřeba marihuany legální ve 23 amerických státech, Federální vláda na ni stále pohlíží jako na nebezpečnou drogu a příjmy z jejího prodeje považuje za nelegální. V celých Spojených státech to nejlépe potvrzuje bankovní zákon, který bankám zakazuje přijímat vklady mající původ v prodeji drog, byť je ve vybraných regionech legální. Prodejcům ganji tak nezbývá nic jiného než skladovat své tržby doma v hotovosti, což je jednak nákladné, ale rovněž i nebezpečné.

Berňák a banky aneb noční můry (nejen) prodejců marihuany

Většina technologických startupů však věří, že všechny tyto překážky jednou padnou. V tu chvíli se rapidně zvedne poptávka nejen po lékařské, ale i rekreační marihuaně. Právě volnočasové kouření „trávy“ totiž skrývá největší potenciál. Dokazuje to i fakt, že fanoušci THC mají vlastní sociální stránku, kde mohou sdílet informace, zážitky, v podstatě cokoliv, co je spojené s marihuanou.

Massroots, jak se web jmenuje, byl založen Isaacem Dietrichem, který díky rostoucímu zájmu očekává silný nárůst uživatelů, a tedy i příjmů. Pozitivní výhled potvrzuje i to, že vedení společnosti podalo žádost o zaknihování svých akcií na burze Nasdaq. Firma, jejíž titul je prozatím obchodován pouze mimoburzovně, by se tak mohla stát první veřejně obchodovanou technologickou společností angažující se v marihuanovém byznysu.

Rozsah „trávy“ se však netýká pouze sociálních médií, ale i „tvrdé“ vědy. Příkladem je firma Protbotics, jež se pomocí skenů snaží přijít, které mozkové kmeny jsou marihuanou nejvíce ovlivněny a jak by se to dalo využít k léčbě určitých nemocí.

„Technologie jsou jádrem transformace pěstování, zpracování a prodeje marihuany,“ je přesvědčen Paul Warshaw, zakladatel společnosti Greenrush, která poskytuje doručovací služby. „Objednávka a následná platba za nákup bude i v případě „trávy“ probíhat online a se stejným zabezpečením a donáškou, jako tomu je například u Amazonu,“ předpovídá Warshaw.

Faktem bohužel je, že na tuto situaci si budeme muset ještě počkat, dokud americká vláda neuvolní bankovní zákon. Byť už o to usiluje skupina senátorů ze státu Oregon, výhledově jde stále o běh na dlouhou trať. Do té doby se budou muset podnikatelé obrnit, což je v některých případech velice obtížné.

Své o tom ví například společnost Green Flower Media, která poskytuje informační služby o pěstování a používání „trávy“. Banka JP Morgan totiž nedávno zrušila její účet s odůvodněním, že jde o firmu, jejíž platby jsou spojené se ze zákona zakázané činnosti. Vedení firmy toto nařčení samozřejmě odmítlo a na adresu banky vzkázalo, že jde o diskriminaci založenou na neférovosti, nespravedlnosti a ignoraci. Pokud prý je banka přesvědčena o nelegálnosti celé firmy, neměla jí nikdy zmiňovaný účet otvírat.

Začněte brát marihuanu vážně!

 

Newsletter