Jak zastavit čas. Startup pracuje na léku na věčné mládí

V dnešní uspěchané době, která nabízí až příliš mnoho možností a příležitostí, jež za celý svůj život nestihneme využít, se pro ty, kteří mají dostatek peněz, postupně stává nejvzácnější komoditou čas. Každoročně lidé po celém světě utrácejí miliardy za plastické operace, pomocí kterých mohou poměrně snadno dosáhnout toho, že budou vypadat o pár let mladší. Nicméně čas, který jim na tomto světě ještě zbývá, na prodej není. Alespoň doteď nebyl.

Tento fakt se nyní snaží změnit jeden americký biolog, který pracuje na léku na věčné mládí. George Church z Harvardské lékařské školy (Harvard Medical School) vyvíjí genovou terapii, která bude schopna „omladit“ psy. Ti jsou podle Churge nejen nejlepším přítelem člověka, ale také nejlepším prostředníkem k vývoji léčby, která porazí stárnutí.

Oněmi pověstnými „pokusnými králíky“ omlazovací terapie by totiž brzy nemuseli být jen psi, ale mohli by je brzy nahradit dobrovolníci z řad lidské populace, kteří touží po mladistvém vzhledu. Jak slova samotného zakladatele parafrázuje MIT Technology Review, pokud by terapie byla úspěšná, mohli byste žít třeba do 130 let, a to s obličejem dvaadvacetiletého mladíka či dívky. 

Původní myšlenka se zrodila z pozorování jednoduchých organismů, jako jsou brouci a mouchy, u kterých „vyškolení“ jejich genů dokáže zvýšit délku života klidně dvojnásobně. Jiný výzkum, který zmiňuje MIT Technology Review, zjistil, že krevní transfuze starým myším od myší mladých může obnovit některé biomarkery na mladší úroveň. A když to funguje u jednoduchých tvorů, proč by to nemělo fungovat i u složitějších, jako jsou psi a potažmo lidé, jejichž tělo podobným procesem stárne?

 

Aby to zjistil, založil Church startup jménem Rejuvenate Bio. Ten již již provedl předběžné testy, jejichž výsledky naznačují, že přidáním nových „instrukcí“ do těla zvířete je možné jej udělat mladším. Tyto nové instrukce by přitom měly vysílat buňky s „mladším“ DNA. „U myší jsme již udělali spoustu pokusů, nyní děláme nějaké u psů, a pak se přesuneme lidi,“ nechal se slyšet další ze zakladatelů společnosti Rob Reid.

Laboratorní výzkum již poskytuje náznaky, že stárnutí může být zvráceno. Například vědci mohou „přeprogramovat“ libovolnou buňku, aby se transformovala do mladistvého stavu embrya. Nicméně některým se ambice Rejuvenate Bio zdají příliš vysoké. „Nemyslím si, že bychom byli dokonce schopni zvrátit proces stárnutí u savců jako celku,“ říká J. Pedro de Magalhães, jehož tým na univerzitě v Liverpoolu udržuje databázi genů spojených s dlouhověkostí. Něco jiného je totiž pozměnit jednu buňku v laboratorní misce a něco jiného pozměnit miliony specializovaných buněk, které působí v těle psa, tím spíše v těle člověka, dodal.

Startup nicméně na této myšlence za pomoci mnoha natěšených investorů pracuje, serveru MIT Technology Review se ale nepodařilo zjistit, jakého rozsahu psů se testování týká a jaké jsou výsledky. Jisté je to, že od testování na zvířatech je ještě velký kus k legálnímu nabízení produktu jako „omlazující kůra“ běžným smrtelníkům. Jak však říká David Sinclair: „Prodloužení lidské délky života bude největší věc, která se stane v 21. století. To, co dělá Elon Musk, pak vypadá docela přízemní,“ dodal harvardský biolog spolupracující s laboratoří Rejuvenate Bio.

Mladí géniové ve svetrech? Omyl! Kdo vládne startupům a inovacím?

Newsletter