Jak zobchodovat Brexit?

Kampaň za vystoupení Velké Británie z Evropské unie je v plném proudu. Vzhledem k tomu, že se potenciální britský odchod těší poměrně velké podpoře, je potřeba brát v potaz jeho možné dopady na trh a jednotlivé investiční instrumenty.

Toho jsou si vědomy společnosti jako je Commerzbank či UBS, a proto začaly radit klientům, aby debatu ohledně Brexitu pečlivě sledovali. Jakmile by úspěch odchodu byl na spadnutí, britská měna společně s dalšími aktivy by pravděpodobně začala intenzivně padat..

Na tento scénář chce své zákazníky nejlépe připravit Royal Bank of Scotland. I přesto, že datum možného hlasování je v nedohlednu, klienti banky již mají možnost se zajistit proti případné vyšší volatilitě, se kterou by byla nejen kampaň, ale především samotné hlasování spojeno.

„Chceme se ujistit, že jsme napřed,“ řekl pro agenturu Bloomberg Andrew Roberts, šéf oddělení strategie pro Evropu společnosti RBS. „Snažíme se nalézt takové obchody, které by mohly být uzavřeny ještě předtím, než se v souvislosti s možným odchodem z EU dostanou do hledáčku všech ostatních.“

Jako nejjednodušší způsob se stratégovi a jeho kolegům jeví expozice na trhu s opcemi. Proti možnému pádu tedy doporučuje ty opční instrumenty, jejichž doba expirace končí v závěru roku 2016, případně na začátku 2017. Jiným možným instrumentem mohou být swapy, pomocí kterých si lze vsadit na to, že výnosy desetiletých britských státních dluhopisů vzrostou nad výnosy těch dvouletých.  Podstata těchto obchodů spočívá v předpokladu, že především zahraniční investoři nebudou chtít držet britská aktiva (hlavně ta dlouhodobá), jakmile bude pravděpodobné, že referendum opravdu proběhne.

Šéf londýnské burzy: Brexit znamená konec EU

Bitva o Brexit

„Pokud by na takový scénář došlo, jsme přesvědčeni, že do problémů by se dostala i Bank of England. Možný Brexit by totiž výrazně omezil případné utahování měnové politiky. A právě tohle je věc, proti které se snažíme své klienty zajistit,“ řekl pro Bloomberg Clement Mary-Dauphin z RBS.

Royal Bank of Scotland přišla se zajištěním co nejdříve, jelikož už bylo pozorováno, jak trhy přehnaně reagují na obdobné politické události. Jmenovat je možné květnové volby do Dolní sněmovny britského parlamentu či hlasování o nezávislosti Skotska. Trhy v těchto případech mají tendenci reagovat s určitým zpožděním, z čehož mohou investoři profitovat, pokud si zvolí ten správný druh zajištění.

 

Newsletter