Burzovně obchodované fondy neboli ETF se začínají čím dál víc prosazovat i v evropském regionu. Celková globální hodnota ETF od všech emitentů se přitom od roku 2018 do loňska téměř zdvojnásobila. Začátek roku 2022 přitom naznačuje, že zájem o ETF bude pokračovat.
„Společnost Invesco má v současné chvíli po celém světě ETFka s hodnotou aktiv přes 470 miliard USD a nabízí více než 400 vlastních produktů. V evropském regionu a v jednotlivých zemích uvádíme na trh další a další ETF, tak aby byly dostupné i lokálním investorům u jejich brokerů,” vysvětluje Eva Miklášová, country lead společnosti Invesco pro Českou republiku. „Růst v oblasti ETF je rychlý, ačkoliv burzovně obchodované fondy tvoří zatím jen 10 % aktiv všech evropských fondů,“ dodává Eva Miklášová.
Celosvětově byla v roce 2021 v ETFkách aktiva pod správou v hodnotě 10 000 mld. dolarů. Čistá nová aktiva ve všech ET fondech v témže roce v oblasti EMEA (tedy regionu Evropy, Blízkého východu a Afriky) byla v hodnotě necelých 200 mld. dolarů, přičemž jen za první 3 měsíce letošního roku se vyšplhala na 50 mld. dolarů. ETF od společnosti Invesco v regionu EMEA investovaly v roce 2021 více než 70 miliard dolarů.
ETF s evropským domicilem jsou přitom tvořeny hlavně akciemi (68 %), následují investiční nástroje s fixním příjmem (27 %), komodity (9 %) a jiné. Zajímavé mohou být také ETF, které se zaměřují na akcie specifických firem, jako jsou třeba startupy, blockchain nebo firmy, pro které je důležité ESG.
„Právě ESG je pro mnohé investory důležitým kritériem. Pozorujeme výrazný nárůst aktiv pod správou ETF, které se zaměřují právě na akcie firem s pokročilými standardy ESG. Zájem o ETF v region EMEA byl v roce 2021 rekordní. Až polovina z celkových nových aktiv byla investována do ESG ETF. Tento trend pokračuje i v roce 2022,” zmiňuje Eva Miklášová. „I v nabídce v České republice proto máme například fond Invesco MSCI World ESG Universal Screened UCITS ETF.”
Burzovně obchodované fondy (Exchange-traded fund, zkráceně ETF) jsou na burzách obchodovány od roku 1993. Pro jednotlivé investory je možné investovat do velkého množství různých akcií. Správci ETF fondů nákupem akcií kopírují například určitý index –třeba S&P 500. Výhodou je velká diverzifikace investice, což snižuje riziko ztráty. Stejně tak je i celková volatilita burzovně obchodovaných fondů nižší než u jednotlivých akcií. ETF mohou mít jako podkladové aktivum například i komodity, měny, dluhopisy, ale i jiné vybrané skupiny akcií (třeba akcie ESG zodpovědných firem). Existují také ETF, které zahrnují akcie společností, co investovaly do technologie blockchain. Díky ETFkám je tak možné minimalizovat riziko investic nejen do nových technologií.
Zdroj: Invesco, Bloomberg, Reuters, Morningstar
Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.