Jaké problémy může napáchat nezajištěné kurzové riziko

Klíčové body

  • Zlotý posiluje i díky odložení zasedání nejvyššího soudu ve věci hypoték denominovaných ve švýcarských francích.
  • Polská národní banka nehodlá zvyšovat úrokové sazby ani dále intervenovat proti silnému zlotému.
  • Technická analýza nabádá k vybrání zisků z aktuálního posunu zlotého na silnější úrovně.
Zdroj: Depositphotos

Polský zlotý již druhým týdnem posiluje, z měn regionu se mu daří nejlépe. Technické indikátory naznačují, že by v blízké době mohlo dojít k vyčerpání ziskového potenciálu a zlotý by mohl část těchto zisků znovu zkorigovat. Polská měna se nadále obchoduje ve velmi nejistém prostředí vinou doposud nevyřešené situace ohledně hypoték denominovaných ve švýcarských francích a přetrvávajících rizik spojených s možným posílením dolaru a zhoršení tržní nálady.

Jsou to přesně tři týdny, co jsem psal, že polský zlotý má cestu k ziskům otevřenou. Kurz v následujícím týdnu však pokračoval v prudkém oslabování. Na zmíněnou cestu k ziskům se vydal až se zpožděním. Dnes se obchoduje na silnějších hranicích zhruba o procento a půl. Od swingového maxima na 4,68 EURPLN pak v posledních dvou týdnech posílil o více než tři procenta.

Hlavním důvodem, proč zlotý před dosažením výše zmíněného maxima oslaboval po dobu jednoho a půl měsíce, byla obecně špatná nálada na trzích spojená s rostoucími výnosy amerických vládních dluhopisů s dlouhými tenory. Vůči dolaru v tomto časovém rozmezí oslabovala většina měn spadajících nejen do skupiny emerging markets. Tento fakt ale nebyl jediným důvodem, proč se zlotý posunul na nejslabší hodnoty od roku 2009.

Polsko bylo v posledních dvou dekádách jednou z nejvíce postižených zemí, co se týče čerpání hypoték denominovaných v jiné než domácí měně. Proč by si někdo bral hypotéku v cizí měně, ptáte se? Úrokové sazby na hypoteční úvěry se právě ve Švýcarsku pohybovaly na výrazně nižších úrovních, což pro obyvatele – v tomto případě Polska – znamenalo nižší náklady splácení. Druhým faktorem byl konvergenční proces tranzitivních ekonomik, který měl do příchodu globální finanční krize tendenci na měny těchto ekonomik působit apreciačně. To v konečném vyjádření snižovalo i výši dluhu denominovaného v cizí měně, jelikož tamní domácnosti za splátky ve francích utrácely méně zlotých právě díky apreciaci domácí měny.

Po globální finanční krizi ale zlotý vůči franku prudce oslabil a z minima v červenci roku 2008 na hodnotě 1,96 CHFPLN se kurz k dnešku posunul až na 4,11 CHFPLN. To znamená, že polské domácnosti nyní na splátku hypotéky potřebují více než dvojnásobek zlotých, což si drtivá většina z nich nemůže dovolit. Celý problém je tak zakořeněn v absenci zajištění kurzového rizika, s čímž běžný žadatel o hypoteční úvěr tehdy nekalkuloval. K dnešnímu dni je v Polsku stále více než 430 000 domácností, které čerpají úvěr ve švýcarských francích nebo jsou k němu indexované v celkové hodnotě 24,7 miliardy amerických dolarů.

V prosinci loňského roku polské regulatorní autority navrhly mimosoudní řešení daného problému, kdy by se dané hypotéky denominované ve francích konvertovaly do zlotých v kurzu, kdy byla daná hypotéka sjednána, a příslušné splátky by dle něj byly přepočítány. Takové řešení by podle analytiků ze zainteresovaných bank stálo zhruba 40 miliard zlotých, což je téměř trojnásobek zisků celého odvětví v roce 2019. V případě ujednání všech sporů soudní cestou by se tato částka mohla vyšplhat na více než dvojnásobek, pokud bychom počítali s daty ohledně již vyřešených sporů soudní cestou, kde z celkových 20 000 sporů žalobce vyšel vítězně v 95 % případů.

Jakým směrem se tento problém bude nadále ubírat, mohlo být jasnější právě dnes, kdy se mělo konat zasedání nejvyššího soudu. To však bylo v pátek podruhé odloženo, tentokrát na 11. května. Právě blížící se zasedání mohlo mimo silného dolaru v minulých týdnech stát za oslabujícím zlotým jakožto velká nejistota, která byla v tisku zvučným tématem. Dále je známo, že polská centrální banka nemá problém se slabším zlotým, zatímco jeho výraznější apreciace ji zneklidňují. To jsou hlavní důvody, proč jsou rizika zlotého více nakloněna právě ke slabším hodnotám. Ohledně devizových intervencí se ale situace, zdá se, zlepšila, jelikož v posledním záznamu ze zasedání Polské národní banky stojí, že v aktuální situaci se kurz zlotého nachází v „komfortní zóně“, a není tedy důvod pro další intervence. Ty by přišly jedině v případě nadměrné volatility.

Z posledního zasedání Polské národní banky je také zřejmé, že zlotý nebude mít v průběhu roku argument k posílení z titulu sázek na rostoucí úrokové sazby. Guvernér Glapinski se minulý týden nechal slyšet, že sazby zůstanou nezměněny do konce jeho mandátu, který vyprší příští rok. Dle jeho slov by NBP měla pokračovat v akomodativní měnové politice do té doby, než se polská ekonomika vydá na udržitelnou cestu růstu. Hlavními determinantami by v tomto případě měla být zlepšená situace na trhu práce a nárůst ve spotřebě.

Abychom se konečně dostali k možnému vývoji zlotého vůči euru z krátkodobého hlediska, pojďme se podívat, co říkají grafy a technická analýza. Na čtyřhodinovém grafu můžeme sledovat stabilní dvoutýdenní posilování zlotého, které ale již možná přichází do finální fáze před jistou korekcí či vstupem do pásma. Po předchozích divergencích v rámci indikátoru RSI i MACD (zobrazeny červenými úsečkami), na které jsem upozorňoval právě 3 týdny zpět, nyní můžeme sledovat čerstvé porušení klesající trendové linie v rámci indexu relativní síly. Ten se po několika dnech v přeprodané oblasti navrací zpět nad hodnotu 30 bodů, přičemž jeho minima již nedosahovala nižších hodnot než ta předešlá, což je lépe vidět na hodinovém grafu. MACD momentálně taktéž nabízí nákupní signál, což by mělo varovat před jistou korekcí.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

Zklidnění situace ohledně případu výše zmíněných hypoték denominovaných ve švýcarských francích, respektive odložení zasedání nejvyššího soudu, sice zlotému nahrává do karet v krátkém horizontu, nicméně s přibližujícím se datem tohoto zasedání se dá očekávat návrat nervozity a možné oslabení polské měny. Aktuální signály ohledně oslabení zlotého tak lze využít k možnému výběru zisků spojených s apreciací z předchozích dvou týdnů. V případě přetrvání dobré tržní nálady by ale zlotý mohl ještě mírně posílit i po případné korekci. Hlavním rizikem v krátkém horizontu nadále zůstává růst amerických výnosů a dobrá data, která se dají očekávat z druhé strany Atlantiku. Včera v Polsku vyšla data z maloobchodu, který si v únoru meziměsíčně polepšil o 2,7 %. Dnes budou na polské scéně zveřejněna data z platební bilance, ta by ale na kurz zlotého neměla mít sebemenší dopad.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1897 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 92,23 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1855 do 1,1954 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,99 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,92 až 26,10 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,73 až 22,04 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter