Dolar se od včerejších večerních hodin obchoduje zpět pod 1,0900 EURUSD. Koruna se drží nad 25,20 EURCZK. Dnes ráno překvapila Velká Británie nižšími inflačními čísly. Meziročně inflace klesla z 2,2 % na 1,7 %, libra oslabila nad 0,835 EURGBP.

Jakou investiční strategii zvolit v době, kdy rostou úrokové sazby?

Zdroj: Depositphotos

Základní pravidla jsou atraktivní, ale to neznamená, že vždy fungují. Například rostoucí výnosy dluhopisů neznamenají automaticky špatnou zprávu pro strategie s nízkou volatilitou; pochopení proč však vyžaduje bližší pohled na síly, které pohánějí každý cyklus zvyšování sazeb, píše analytický tým Fidelity International.

Jedním z běžných předpokladů u investičních strategiích s nízkou volatilitou je, že v období růstu úrokových sazeb budou mít nižší výkonnost. Důvodem je jejich časté zaměření na defenzivní sektory citlivé na úrokové sazby, jako jsou zdravotnictví, telekomunikace, základní spotřební zboží a v poslední době také technologie. To však není vždy pravda. Vzhledem k tomu, že americký Federální rezervní systém prognózuje zvyšování úrokových sazeb, stojí za to podívat se, co se stalo při posledním cyklu. Historická výkonnost indexu minimální volatility MSCI World ve srovnání s indexem MSCI World během posledních dvou cyklů zvyšování úrokových sazeb v USA totiž ukazuje rozmanitější obrázek.

Zdroj: Fidelity International
Zdroj: Fidelity International

V rozporu s tradičními představami index „Minimální Volatility“ (Min Vol) ve skutečnosti dosahoval lepších výsledků v počáteční a střední fázi cyklu růstu, tedy v letech 2004-2005, než ke konci růstového cyklu. Naproti tomu při růstu v letech 2016-2018 dosahoval index horších výsledků.

Zlatý scénář

Proč ten rozdíl? Cyklus 2004-2005 byl poznamenaný soustavným zpřísňováním politiky, což pomohlo ukotvit dlouhodobé výnosy státních dluhopisů a index amerického dolaru. Pro globální akcie, včetně akcií s nízkou volatilitou, to byl zlatý scénář. Naopak v letech 2016-2018 se výnosy státních dluhopisů zhruba zdvojnásobily, zatímco reálné výnosy zůstaly stabilní. To odráželo růst inflace, který předstihl reálný růst. Výsledný „hon za růstem“ vedl k horší výkonnosti u defenzivních sektorů.

Co by tedy měli investoři očekávat od nadcházejícího cyklu zvyšování sazeb? Rozsáhlé zpřísňování měnové politiky je již v cenách trhů zakalkulováno. Existují však dobré důvody domnívat se, že vzhledem k dilematu jak z „Hlavy 22“ (označení logicky neřešitelné situace), kterému čelí centrální banky, existuje limit, kam až a jak rychle mohou úrokové sazby a výnosy dlouhodobých dluhopisů růst.

Jak zde vysvětluje Andrew McCaffrey, CIO společnosti Fidelity, růst HDP již zřejmě dosáhl svého vrcholu a ekonomiky jsou i nadále velmi citlivé na vyšší náklady financování v důsledku obrovského dluhového zatížení. Ačkoli tedy inflace zůstává problémem, je pravděpodobné, že cyklus zpřísňování nebude tak prudký, jak trhy očekávají. I v případě rychlého růstu sazeb budou různé typy „low vol“ strategií reagovat různými způsoby. To bude zásadně záviset na tom, jak bude portfolio s nízkou volatilitou sestaveno a řízeno. Například při zahrnutí výzkumu zaměřeného na budoucnost by mohlo pomoci se preventivně vyhnout akciím s rizikem rostoucích sazeb, zatímco sektorové složení dynamicky řízených strategií se bude v průběhu času měnit s tím, jak se budou zmenšovat části trhu, kde roste volatilita. Investoři mohou také zaujmout regionální přístup – k akciím s nízkou volatilitou se zaměřením na ty části světa jako je Evropa, kde existuje menší riziko růstu výnosů dluhopisů, a to pro konkrétní sektory s „nízkou volatilitou“.

 

Zdroj: Fidelity International

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter