Japonská ekonomika ve 2. čtvrtletí prudce zpomalila

AKTUALIZOVÁNO – Japonská ekonomika, která je třetí největší na světě, v letošním druhém čtvrtletí stagnovala, když analytici dle agentury Bloomberg čekali růst o 0,2 procenta. Japonský hrubý domácí produkt (HDP) se od dubna do června zvýšil na anualizovaných 0,2 procenta. Trh čekal zvýšení o 0,7 procenta. Za slabým výkonem je hlavně slabý vývoz a kapitálové výdaje.

Japonský jen reaguje na čísla posílením k dolaru. Japonský Nikkei v reakci na nečekaně slabý růst ekonomiky oslabil o 0,30 procenta.

Výrazný růst japonské ekonomiky v letošním prvním čtvrtletí o 1,9 procenta byl revidován na dvě procenta.

Soukromá spotřeba, která tvoří okolo 60 procent japonského HDP, se zvýšila o 0,2 procenta v souladu s očekáváním. Zpomalila tak růst z prvního čtvrtletí, který byl revidován na 0,7 procenta.

„Japonské ekonomice se pravděpodobně podaří dosáhnout oživení díky růstu soukromé poptávky, vláda si ale musí být vědoma rizik jako zpomalení rozvíjejícího se růstu trhu a také nejistoty nad osudem Velké Británie kvůli odchodu země z Evropské unie,“ poznamenal ministr hospodářství Nobuteru Ishihara.

Hidenobu Tokuda, ekonom Mizuho Research Institute, očekává, že japonský vývoz bude nadále zpomalovat, další růst veřejných výdajů ale podpoří růst. Japonská růst podle něj v podstatě klesl. To znamená, že vláda musí pokračovat ve strukturálních reformách, a to nejen podněty.

Bank of Japan sazby nezměnila, zvyšuje odkupy ETF

Newsletter