Evropské i americké výnosy klesají. Dolar se drží v zisku pod 1,0600 za euro. Měny regionu zahájily středu zpevněním. Postupně ale část zisků odevzdávají. Koruna zpět nad 24,40 za euro.

Japonské akcie rostou kvůli slabému jenu. Čas k nákupu?

Stále slábnoucí japonský jen v posledních dnech funguje jako katalyzátor pro zisky japonských akcií. Jen během dneška oslabil na nové šestileté minimum 109,451 vůči americkému dolaru. To znamenalo nový impuls pro japonské akcie. Japonský akciový index si v pátek připsal více než 1,5 procenta na 16.321.

„Nikkei se neúspěšně snažil dostat zpět ke svým lednovým maximům 16320 již delší dobu, ale s tímto vývojem u dolaru, očekáváme, že Nikkei otestuje tuto úroveň v příštích několika týdnech,“ řekl ve čtvrtek Stan Shamu, stratég IG pro CNBC. Ve skutečnosti to netrvalo několik týdnů ale pouhých pár hodin.

Inverzní vztah mezi Nikkei a jenem je jedním z dlouho zavedených trendů. V první polovině tohoto roku čelili investoři silnějšímu jenu kvůli zvýšené averzi k riziku uprostřed geopolitického napětí a ekonomické nejistoty. Nicholas Ferres, investiční ředitel Eatspring Investments, jenž udělil japonským akciím v červenci hodnocení „overweight“ souhlasí, že pokles jenu podpoří rally na japonském akciovém trhu. Nicméně poznamenal, že za případným růstem bude stát více než jen pokles jenu, v čele s atraktivním oceněním a zlepšování firemních zisků.

Nikkei v letošním roce vykazuje vysokou volatilitu. V průběhu prvních pěti měsíců prudce poklesl, ale posléze zaznamenal zisky kvůli spekulacím, že Bank of Japan může poskytnout další podnět aby pomohla sužované ekonomice. Dubnový růst spotřební daně z 5 na 8 procent způsobil těžkou ránu pro křehké hospodářské oživení Japonska, s klesající ekonomikou ve druhém čtvrtletí meziročně o 7,1 procenta.

Hiromichi Tamura, hlavní stratég společnosti Nomura Securities řekl, že obavy týkající se makroekonomického prostředí budou bránit ziskům indexu. V rozhovoru s CNBC poukázal na červencová data z průmyslu, jenž hluboce zaostala za očekáváním. Na základě tohoto makroekonomického vývoje banka snížila svojí cílovou úroveň japonského indexu na 17.000 z 18.000 viděných na začátku tohoto týdne. Nicméně Tamura očekává, že Nikkei dosáhne 16500 do konce tohoto měsíce. Čas na spekulaci?

 

Newsletter