Japonské dilema aneb Inflace stále v nedohlednu

Klíčové body

  • Japonský jen se proti dolaru nachází na nejslabších hodnotách za poslední 4 měsíce.
  • Nerealizované zisky Bank of Japan dosáhly výše 15 bilionů jenů.
  • Březnové měnověpolitické zasedání BoJ bude mít dopad i na aktuální nastavení ohledně nákupů aktiv.
Zdroj: Depositphotos

Japonská měna, která se v loňském roce vezla na vlně slabého dolaru, se posouvá na nejslabší úrovně za několik měsíců. Dolar i jen mají jednu společnou vlastnost, a tou je klasifikace mezi měny bezpečných přístavů, které mají tendenci posilovat v období zvýšené nervozity. Aktuální vývoj na měnovém páru USDJPY ale potvrzuje, že dolarové zisky momentálně pramení odjinud nežli ze zhoršení tržní nálady.

Na akciových trzích se momentálně pohybujeme poblíž rekordních úrovní, když po říjnové a další menší lednové korekci zisků mají akciové indexy tendenci znovu růst. Za tímto rapidním růstem stojí z velké části centrální banky, které ve snaze o podporu ekonomik nakupují obrovské objemy aktiv. Dobrým příkladem je americký Fed a Bank of Japan. Právě japonská centrální banka podle posledních dostupných informací vykazuje nerealizované zisky v segmentu ETF v rekordní výši dosahující 15,8 bilionu jenů, což je asi 3,2 bilionu korun.

Zdroj: Bloomberg
Zdroj: Bloomberg

Bank of Japan na březnovém zasedání představí změny v přístupu k měnové politice. V poslední době se mluví hlavně o změně přístupu k nákupům ETF (Exchange Traded Funds), které by nyní měly dosahovat 6 bilionů jenů ročně s maximálním stropem ve dvojnásobné výši 12 bilionů za rok. Hlavní změnou by měla být větší flexibilita závazku, který by centrální bance dovolil pozastavit nákupy v časech, pokud by ceny nakupovaných aktiv rostly bez jejího dočinění. BoJ by naopak zasahovala formou větších nákupů v případě, jestliže by se situace šokově zhoršila. Ohledně této změny exustují dva tábory názorů. První skupina se přiklání k názoru, že by BoJ měla nákupy omezit, jelikož aktuální tempo není dlouhodobě udržitelné. Druhý tábor stojí za pravidelnými nákupy, které by měly nejen stabilizovat trh, ale i nastartovat poptávku a pomoci zvýšit inflační očekávání.

A právě inflace je v Japonsku dlouhodobě problémem. Prosincová čísla ukázala meziroční propad o -1,2 %. Dnes v noci pak vyšla lednová data, podle kterých tempo růstu cen zmírnilo propad na -0,6 %. Japonská inflace se drží v záporu již 4 měsíce, v případě jádrové jsme svědky deflace dokonce již 6 po sobě jdoucích měsíců. Záporná inflace v Japonsku má sice pozitivní efekt na reálné sazby, nicméně kurz dolaru s jenem se momentálně řídí hlavně růstem výnosů amerických obligací s delšími splatnostmi. Ruku v ruce s pokračující reflací v posledních týdnech klesá jejich cena, výnos desetiletého amerického dluhopisu se tak pohybuje kolem 1,3 %. Pro srovnání, stejný tenor japonského vládního bondu se momentálně pohybuje na 0,09 %. Výnosy amerických dluhopisů jsou historicky silně korelovány s vývojem měnového páru dolar s japonským jenem. Po období globálně oslabujícího dolaru v rámci posledního půlroku tedy znovu dochází k obnovení této pozitivní korelace, která byla v podzimních měsících nižší, když americké výnosy velmi pozvolna rostly, ale jen na páru s dolarem posiloval.

Pokud bychom se ještě jednou vrátili k nákupům centrálních bank, u té japonské se zdá být potřeba v pokračování nákupů ETF z titulu jejich aktuálních dopadů na inflační očekávání vyšší než u té americké. Pro Bank of Japan to ale může být problém z důvodu neefektivnosti opatření a také z důvodu mělčího trhu. Od prosince je již Bank of Japan po dekádě průběžných nákupů největším vlastníkem japonských akcií, a tak se od ní očekává, že tempo růstu bilance se bude v budoucnu snižovat. Volba exitu bude ale stěžejní, jelikož ekonomika stále není v optimální kondici.

Optimální řešení z pohledu Japonska by byl kurzový kanál, který by oslabením jenu podpořil tamní silně exportně orientovanou ekonomiku. Tento krok ale není pravděpodobný, jelikož by s největší pravděpodobností došlo k nařknutí tamní centrální banky z účelové manipulace, což by vedlo k nežádoucím důsledkům. Toto řešení tak lze považovat za krajní opatření, ke kterému by BoJ sáhla pouze v případě, pookud by jen v delším období prudce a vytrvale posiloval a japonský export by byl čím dál více nekonkurenceschopný.

Pokud se na budoucí vývoj kurzu dolaru s jenem podíváme pomocí technické analýzy, můžeme si všimnout, že dolar svým posílením porušil klesající trendovou linii, kterou tento měnový pár sledoval po celou druhou polovinu minulého roku. V průběhu tohoto týdne kurz našel strop v rezistenci na 106,00 USDJPY, který působí jako psychologická hranice a zároveň jako minimum z květnového a červnového posílení jenu. V říjnu pak již došlo ke změně významu této cenové hranice, když se z předchozího supportu stala rezistence, která zastavila ztráty japonské měny i nyní. Pokud budeme nadále svědky pokračujícího trendu v růstu amerických výnosů, pak je možné, že se tato hranice ještě dočká dalšího testování, a není vyloučené, že by mohlo dojít k jejímu porušení.

Momentálně ale dolar koriguje své zisky, a tak nastavení mluví spíše v posun ke spodní části rostoucího trendového kanálu, odkud by mohlo dojít k dalšímu ataku této hranice. Za zmínku stojí také vývoj v rámci oscilátoru RSI, který se pohybuje bezpečně pod překoupenou oblastí a zároveň nad jeho rostoucí trendovou linií. Dolar by tak měl mít dostatek prostoru pro oddych, kdy by se posunul ke spodní hranici rostoucího trendového kanálu, odkud by zahájil další pokus o proražení výše zmíněné hranice odporu. RSI by tak nadále mohlo setrvat nad rostoucí trendovou linií a eventuálně se posunout směrem k překoupené oblasti, respektive vytvořit divergenci s nižším maximem, což by mohlo znamenat, že se jen v rámci příštích týdnů může dostat ještě na mírně slabší úrovně. K dlouhodobému obratu by ale dojít nemělo a jen by měl v průběhu první poloviny letošního roku znovu vůči dolaru lehce posilovat. Hlavní roli by zde měly hrát kladné reálné úrokové sazby v Japonsku a záporné v USA.

Zdroj: TradingView
Zdroj: TradingView

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,2104 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 90,51 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,2029 do 1,2140 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,90 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,83 až 25,98 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 21,28 až 21,49 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. odpovědnost.

Newsletter