Japonsko jako zdroj americké dluhopisové krize?

Klíčové body

  • Rizikem výprodeje amerických státních dluhopisů jsou zahraniční držitelé, například Japonsko.
  • Stažení japonského kapitálu z USA by mělo negativní dopady na hlavní americká aktiva.
  • Rizikem dluhopisového výprodeje je efekt jeho přelití dále do světa. 
Zdroj: Depositphotos

Japonsko jako zdroj americké dluhopisové krize – co by to obnášelo? Obnášelo by to odliv kapitálu, v tomto případě dlouhodobých japonských investorů ( tzv. real money), především těch nezajištěných. Výsledkem by byl výprodej amerických dluhopisů na dlouhém konci křivky a oslabování dolaru. Taková kombinace by vyvolala i tlak na výprodej akciového trhu.

Japonský návrat domů by byl rizikem silnějšího japonského jenu, a následně umístění kapitálu do stejného místa jako v USA, tedy na dlouhý konec tentokrát japonské výnosové křivky. Pokud k tomu nedochází, může to být signálem hledání dostatečně uspokojující ceny. Trhy nejsou o ničem jiném než o poptávce a nabídce, kde, pokud poptávka není uspokojena a chce obdržet vyšší rizikovou prémii, prostor pro cenovou změnu zůstává otevřený. A jak vidno, centrální banka Japonska zatím necítí potřebu do toho jakkoliv vstupovat, což přispívá k situaci zhoršené likvidity dluhopisového trhu.

O repatriaci japonského kapitálu založeného na prodeji amerických aktiv se začalo spekulovat už v době prvních predikcí vyšších japonských sazeb. Žádná rychlá a jednorázová vlna odklonu japonských investorů od amerických státních dluhopisů se však nekonala. Ano, s rostoucími sazbami se někteří japonští investoři rozhodli vrátit domů, vše se však odehrálo ve zcela klidném režimu.

Jeho součástí byl posilující kurz jenu, za nímž ale stáli i zahraniční investoři poptávající japonské dluhopisy. Proč? Například investice do japonského třicetiletého státního dluhopisu po započítání kurzového zajištění do dolarů nese dokonce víc, než je samotný výnos amerického bondu o stejné splatnosti. Tak proč toho nevyužít.

Problém rychlého dluhopisového výprodeje zejména u největších ekonomik spočívá v přenesení na ostatní trhy. A u těch dluhopisových to platí obzvlášť. Na americké půdě by to znamenalo mimo jiné i riziko zapákovaných obchodů, od basis tradu až po asset swap spready. U nich by v případě rychlého výprodeje vzrostlo riziko jeho zintenzivnění s dopady přesahujícími na trh krátkodobého financování. První signály nervozity by se ukázaly na mezibankovních sazbách, případně i na přesunu likvidity do reverzního repa Fedu.

Začátek nového týdne se nese v duchu poptávky po amerických i japonských dluhopisech, což se projevuje v poklesu jejich výnosů. Udržení silného zájmu může mít dopady na zítřejší aukci japonského čtyřicetiletého dluhopisu. Aukce toho dvacetiletého v minulém týdnu měla nejslabší poptávku za více než deset let. Pokud by se takový scénář neopakoval, minimálně krátkodobě by to přispělo ke snížení rizik pokračujícího dluhopisového výprodej. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1380 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 99,00 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1337 do 1,1443 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,88 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 21,87 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,82 až 24,94 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,76 do 22,05 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter