Dolar ve ztrátě nad 1,1200 za euro. Americké výnosy rostou, nejrychleji v nejdelších splatnostech. Koruna v zisku pod 24,90 za euro a pod 22,25 za dolar.

Japonsko má problém. Poptávka po klíčovém aktivu oslabuje

Klíčové body

  • Japonské dluhopisy nejdelších splatností se potýkají s problémem slabé poptávky.
  • Vinu nese i snižování bilance centrální banky a emisní politika japonské vlády.
  • Napřimující se výnosová křivka má implikace pro japonskou měnovou politiku. 
Zdroj: Depositphotos

Japonská výnosová křivka se napřimuje. Největší pohyb vidíme u nejdelších splatností, kde za poslední rok například třicetiletý výnos vzrostl o bezmála procentní bod. To jej dostává poblíž historicky nejvyšších hodnot. Co nám to říká o dluhopisových investorech a jaké to má implikace pro japonskou ekonomiku a další trhy?

Zdroj: TradingView

Výnosy rostou vinou zvyšování sazeb Bank of Japan a snižování její bilance. Dopady má i efekt přelití, zejména z rostoucích amerických výnosů nejdelších splatností. Dalším z klíčových prvků je emise nových bondů, u které převažují ty z dlouhého konce výnosové křivky.

Zdroj: Bloomberg

Bank of Japan byla dlouhodobě klíčovým prvkem poptávky po japonských bondech. Proces snižování její bilance má tak citelné dopady. Druhým subjektem s největší expozicí jsou pojišťovny, třetím banky.

Zdroj: Bloomberg

Pojišťovny vedle japonských dluhopisů investují i v zahraničí, například v USA. Dlouhodobým problémem zahraničních investic byly náklady devizového zajištění, které dokázaly výnosy z amerických bondů dostat do záporu. Mnoho pojišťoven své investice proto vůbec nezajišťovalo.

V době, kdy začala Bank of Japan zvyšovat sazby, byl očekáván proces repatriace do japonských bondů. Na ten nakonec v nijak zásadním objemu nedošlo.

Japonské výnosy nejsou, zdá se, stále dostatečně atraktivní, což může souviset i s převažujícími riziky jejich dalšího růstu. Během prvního čtvrtletí letošního roku patřily japonské pojišťovny do skupiny, u nichž expozice na japonských bondech klesla, což se stalo poprvé od prvního čtvrtletí loňského roku.

Zdroj: Bloomberg

Zajímavé je zesílení zahraniční poptávky po japonských bondech, které vidíme od poloviny roku 2024. Faktem je, že zahraniční poptávka stále není dostatečně silná, aby zastavila posun výnosů směrem nahoru. Rizikem je proto další napřímení japonské výnosové křivky se všemi jejími dopady.

Likvidita japonského dluhopisového trhu není nikterak valná. Projevuje se to například v poslední době slabé poptávce u dluhopisových aukcí. To pak vyvíjí tlak na bilance primárních dealerů. Vedle toho je současné prostředí zatěžující pro firemní bondy, u nichž tlak na vyšší sazby a zhoršená likvidity komplikují získávání dodatečných financí.

Napřimující se výnosová křivka spolu se silnějším kurzem působí na utahování podmínek financování, což uvolňuje ruce Bank of Japan v procesu zvyšování sazeb. Tržní výhled proto, i vinou nejistot a dopadů obchodních válek, oslabil a další možnou úpravu úroků posunul v čase do druhé poloviny roku. Najdou se ale i predikce pracující s vidinou úrokové stability.

Nový týden začínáme na vlně výprodeje amerických dluhopisů, která s velkou pravděpodobností navazuje na zhoršení ratingu USA z pátku (psali jsme zde). Rizikem je zde efekt přelití na ostatní trhy, včetně japonského. Dolar mírně oslabuje, koruna si připisuje zisky proti euru i dolaru.  Japonský jen proti dolaru je také v zisku. 

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 1,1184 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 100,81 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1133 do 1,1254 EURUSD.

Koruna se aktuálně v online směnárně RoklenFx obchoduje vůči euru za středový kurz 24,86 EURCZK, vůči dolaru pak za středový kurz 22,23 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,81 až 24,95 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 22,14 do 22,40 USDCZK.

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, by měl dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností spadat do zmíněného intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje nejen předchozí hodnotu kurzu, ale i jeho minulou volatilitu. Pro přesnější určení budoucí volatility je do modelu zakomponován také faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb., o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. žádnou zodpovědnost.

Zdroj: RoklenFx, Bloomberg, Reuters, Financial Times, Fed, ECB, ČNB, TradingView, Apollo

Newsletter