Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Japonský jen a (ne)intervenující centrální banka

Klíčové body

  • Japonská centrální banka tento týden zasahovala na dluhopisovém trhu.
  • Japonský jen od začátku března k dnešnímu dni oslabil proti dolaru o téměř šest procent.
  • Ve vzduchu visí riziko devizové intervence proti dalším ztrátám japonské měny.
Zdroj: Depositphotos

Dopady války na Ukrajině mají povahu nabídkového stagflačního šoku, který centrální banky zastihl v prostředí silných globálních inflačních tlaků. Výhled inflace se zvyšuje, u růstu naopak snižuje. Mnohé měnové autority již byly nuceny přistoupit k intervencím. A tento režim jen tak nezmizí.

Charakteristickým znakem současných trhů jsou rostoucí výnosy napříč všemi kontinenty. Americká výnosová křivka reflektuje především nárůst středních splatností zaceňujících zvýšení sazeb Fedu o více než 200 bazických bodů v letošním roce. Německá výnosovka se z většiny překlopila do plusových čísel. Pouze výnos ročního dluhopisu zůstává ve výraznějším záporu. Eurové peněžní trhy pak zaceňují výhled zvýšení sazeb ECB o 100 bodů do března 2023.

Obdobná situace jako u německé výnosové křivky je i u japonské. Nárůst japonských tržních sazeb dospěl do situace, kdy se výnos desetiletého instrumentu dostal až k horní hranici cíleného pásma v rámci řízení výnosové křivky. Posun desetiletého výnosu k 0,25 % tak donutil Bank of Japan k oznámení neomezených nákupů dluhopisů se splatností pět až deset let za fixní sazbu (nad rámec pravidelných a plánovaných operací), a to během několika dní po sobě. První pondělní kolo bylo bez zájmu, ve druhém už byly uskutečněny obchody v objemu 64 miliard jenů, v úterý pak šlo o více než 240 miliard. Ve středu banka nakoupila více než 1,2 bilionu jenů v bondech se splatností od pěti do deseti let, avšak bez fixní sazby, jelikož výnosy klesly pod horní hranici cíleného pásma. Vedle toho nakoupila nejdelší splatnosti 25 let a více v objemu 150 miliard jenů.

Na pozadí rostoucích japonských výnosů jsme pozorovali oslabující kurz jenu, který od začátku března k dnešku proti dolaru oslabil o téměř šest procent. Japonská měna nebyla v posledních týdnech vyhledávanou příležitostí jednak vinou zlepšení tržního sentimentu, tak i rostoucích amerických tržních sazeb a vyšších cen komodit. Roli hraje i fakt, že konec března je koncem japonského fiskálního roku.

Kurz se tak na začátku týdne dostal k hranici 125,00 za dolar, u které jsme v historii, konkrétně v červnu 2015, byli svědky slovní intervence. K ní ale nakonec nedošlo. Kurz se po zásahu na trhu dluhopisů, alespoň krátkodobě, stabilizoval na silnějších hodnotách. Dnes ráno se obchoduje pod úrovní 122,00 za dolar. K jeho posílení přispěla nejen spekulace o možné intervenci, ale rovněž i klesající ceny ropy a od úterý klesající americké tržní sazby delších splatností.

Ke kurzovému vývoji se včera vyjádřil japonský ministr financí Suzuki. V Japonsku je to totiž ministerstvo financí, pod které spadají devizové intervence, nikoliv centrální banka. Podle ministra, jehož slova byla podpořena i jeho náměstkem pro zahraniční záležitosti, budou pečlivě sledovat tržní vývoj s ohledem na případnou volatilitu a sílu pohybu zejména vzhledem k negativním dopadům na ekonomiku.  S ohledem na možný devizový zásah tak nepůjde o konkrétní hodnoty kurzy, ale o sílu jeho pohybu.

Rizika dalšího vývoje jenu zůstávají na straně možného oslabení. Jde přitom o kombinaci pozitivnější tržní nálady, dražších komodit, a především o rozdíl mezi americkou a japonskou měnovou politikou. Zatímco Fed má nakročeno k nejagresivnějšímu úrokovému cyklu v historii, z Bank of Japan opakovaně zaznívá důraz na nutnost zachování akomodativní měnové politiky. Inflační tlaky, které v nadcházejících měsících japonské tempo růstu cen zřejmě přiblíží k cíli na 2 %, totiž banka nepovažuje současnou optikou za dlouhodobě udržitelné.

Z dosavadních komentářů je rovněž patrné, že primární starostí je udržení výnosové křivky na stanoveném cíli. Vývoj kurzu tak prozatím hraje pomyslné druhé housle, nehledě na jeho březnové zhruba sedmiprocentní oslabení k začátku aktuálního týdne. I přesto považujeme sázky na výraznější oslabení jenu za velmi rizikové. Minimálně slovní intervenci totiž nemůžeme v nadcházejících dnech vyloučit.

VÝHLED PRO DNEŠNÍ DEN

Dolar se vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1112 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 98,05 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1017 do 1,1152 EURUSD.**

Koruna se aktuálně vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 24,50 EURCZK, vůči dolaru za středový kurz 22,05 USDCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 24,33 až 24,59 EURCZK, ve dvojici s dolarem od 21,85 do 22,28 USDCZK.**

**Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Zdroj info: RoklenFx, ECB, Fed, ČNB, COT, TradingView, Statistický úřad USA, Ifo institut , ČSÚ, Bloomberg, Reuters

Newsletter